Bielsko-Biała wczoraj i dziś. Jak zmieniło się centrum w ciągu lat? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
JAK

Bielsko-Biała wczoraj i dziś. Jak zmieniło się centrum w ciągu lat? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

JAK

Bielsko-Biała wczoraj i dziś. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci centrum miasta w niektórych rejonach bardzo się zmieniło, w innych nieco mniej. Porównując stare i nowe fotografie można zauważyć, że gdzieniegdzie ubyło budynków; gdzie indziej pojawiły się nowe, zupełnie odbiegające stylem od pozostałych. Zapraszamy na sentymentalny spacer po centrum Bielska-Białej. Zobaczcie m.in. Zamek Sułkowskich, Teatr Polski i Dom Kałuży.

Zamek książąt Sułkowskich to najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Jest typem zamku miejskiego.

Dom Kałuży, czyli zabytkowa kamieniczka, która na przełomie XIX i XX wieku była własnością introligatora Karola Kałuży. Niedawno został odremontowany. To jedyny tego rodzaju dom w mieście zachowany do dzisiaj. Zbudowany został w drugiej połowie XVIII w. Budynek znajduje się na bielskiej starówce w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Plac Bolesława Chrobrego – plac w śródmieściu Bielska-Białej (w administracyjnej dzielnicy Śródmieście Bielsko, na historycznym Dolnym Przedmieście), centralny punkt miasta i jego najważniejsza przestrzeń publiczna.
Powstał w połowie XIX wieku i z czasem, na skutek położenia na skrzyżowaniu głównych ciągów komunikacyjnych, stał się centralnym placem miasta, zastępując rynek staromiejski.

Budynek Poczty Głównej w Bielsku-Białej. Zaprojektował go słynny bielski architekt, Karol Korn, inspirując się gmachami austriackich urzędów pocztowych. Budynek wzniesiono w latach 1897-98, w bardzo szybkim tempie - prace wykonane zostały w ciągu dwunastu miesięcy, co stanowi świadectwo zarówno doskonałości projektu Korna, jak i jakości pracy budowlańców.

Bielskie Podcienie, czyli urokliwa uliczka z arkadami wzniesiona w XVII wieku. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się zabudowa drewniana, jednak strawiły ją pożary. Podcienia zubożał w XIX wieku, gdy zmieniono architekturę Starego Rynku, przebudowując część arkad.

Ulica ks. Stanisława Stojałowskiego - początkowo drogę stanowiły chodniki po obu stronach potoku Niwka, który płynął z Lipnika (dzielnicy Białej). Ulica zaczynała się przy placu Kościoła Opatrzności Bożej i kończyła w miejscu, gdzie potok Niwka dopływał do rzeki Biała. Nosiła nazwę ulica Krakowska, a później ulica Nad Niwką. Z czasem potok Niwka został zakryty na odcinku od Kościoła Opatrzności Bożej do miejsca, gdzie potok Niwka dopływał do rzeki Biała, obok drewnianej kładki nad rzeką Białą.

I ponownie Zamek Sułkowskich, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Ekspozycja muzeum obejmuje m.in. XIX-wieczną reprezentacyjną klatkę schodową, salę militariów i sztuki myśliwskiej, wystawę sztuki polskiej i europejskiej od XIV do XVII wieku, Salon Muzyczny, Salon biedermeierowski, galerię malarstwa polskiego i europejskiego od XIX do XX wieku

JAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.