Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Julita Januszkiewicz

Biwaki, obozy, ale nie tylko. 100 lat białostockiego harcerstwa na wystawie

Biwaki, obozy, ale nie tylko. 100 lat białostockiego harcerstwa na wystawie
Julita Januszkiewicz

150 archiwalnych zdjęć można obejrzeć przed Muzeum Wojska w Białymstoku. Wystawa wpisuje się w jubileusz stulecia ZHP.

Fotografie pochodzą od osób, które poświęciły swój czas na szukanie ich w rodzinnych archiwach i albumach po to, by móc się podzielić swoimi wspomnieniami - opowiada Joanna Iwaniuk z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Akcja rozpoczęła się w kwietniu. Wtedy Muzeum ogłosiło, że zbiera harcerskie zdjęcia. Dzisiaj efekt można oglądać na ekspozycji „100 lat ZHP w fotografii”. Oglądające je można zobaczyć, jak dawniej harcerze biwakowali oraz jak na przestrzeni lat zmieniały się ich mundury. Wystawa to też okazja do wspomnień.

- Na przykład jedna z pań, która pożyczyła nam fotografie z biwaku opowiadała, że kadra kupiła dziewczynkom kapelusze słomkowe - dodaje Joanna Iwaniuk.

Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1918 roku. Ale można też zobaczyć te bardziej współczesne, choćby ze zlotu harcerskiego, który odbył się w dniach od 6 do 16 sierpnia w Gdańsku. Uczestniczyło w nim siedmiuset harcerzy z Podlasia.

Nasza Chorągiew wychowuje ponad 100 lat

Co ważne, wystawa zdjęć to okazja do przypomnienia dziejów białostockiego harcerstwa. Niewątpliwie ważną datą jest 1913 rok. Wtedy białostocki skaut Janusz Gąsecki, uczeń klasy VII Szkoły Handlowej, założył pierwszą drużynę skautową im. księcia Józefa Poniatowskiego. Liczyła 50 skautów.

Ruch skautowy prężnie się rozwijał w latach 1918-1923. W maju 1920 roku w Białymstoku było 15 drużyn - sześć żeńskich i dziewięć męskich. Należały do nich 723 osoby.

Gdy wybuchła wojna polsko - bolszewicka, w walkach brało udział stu białostockich harcerzy. Rozwój harcerstwa na Białostocczyźnie nastąpił w 1923 roku. Utworzono wtedy Chorągiew Białostocką.

Komendantem chorągwi męskiej został Adolf Niwiński. Natomiast harcerkami opiekowała się Aleksandra Ciechanowiczówna-Sandomierska.

- W tym czasie harcerze wyjeżdżali na obozy harcerskie w okolice Augustowa - wspomina Andrzej Bajkowski, zastępca komendanta ZHP Chorągwi Białostockiej i jej skarbnik.

Przypomina też, że jeden z takich obozów nad Jeziorem Białym odwiedził też Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent RP. Było to 24 lipca 1932 roku. Młodzi ludzie zaśpiewali mu piosenki powitalne, a gość zajadał się ciasteczkami.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.