Julita Januszkiewicz

Biwaki, obozy, ale nie tylko. 100 lat białostockiego harcerstwa na wystawie

Biwaki, obozy, ale nie tylko. 100 lat białostockiego harcerstwa na wystawie
Julita Januszkiewicz

150 archiwalnych zdjęć można obejrzeć przed Muzeum Wojska w Białymstoku. Wystawa wpisuje się w jubileusz stulecia ZHP.

Fotografie pochodzą od osób, które poświęciły swój czas na szukanie ich w rodzinnych archiwach i albumach po to, by móc się podzielić swoimi wspomnieniami - opowiada Joanna Iwaniuk z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Akcja rozpoczęła się w kwietniu. Wtedy Muzeum ogłosiło, że zbiera harcerskie zdjęcia. Dzisiaj efekt można oglądać na ekspozycji „100 lat ZHP w fotografii”. Oglądające je można zobaczyć, jak dawniej harcerze biwakowali oraz jak na przestrzeni lat zmieniały się ich mundury. Wystawa to też okazja do wspomnień.

- Na przykład jedna z pań, która pożyczyła nam fotografie z biwaku opowiadała, że kadra kupiła dziewczynkom kapelusze słomkowe - dodaje Joanna Iwaniuk.

Najstarsze zdjęcie pochodzi z 1918 roku. Ale można też zobaczyć te bardziej współczesne, choćby ze zlotu harcerskiego, który odbył się w dniach od 6 do 16 sierpnia w Gdańsku. Uczestniczyło w nim siedmiuset harcerzy z Podlasia.

Nasza Chorągiew wychowuje ponad 100 lat

Co ważne, wystawa zdjęć to okazja do przypomnienia dziejów białostockiego harcerstwa. Niewątpliwie ważną datą jest 1913 rok. Wtedy białostocki skaut Janusz Gąsecki, uczeń klasy VII Szkoły Handlowej, założył pierwszą drużynę skautową im. księcia Józefa Poniatowskiego. Liczyła 50 skautów.

Ruch skautowy prężnie się rozwijał w latach 1918-1923. W maju 1920 roku w Białymstoku było 15 drużyn - sześć żeńskich i dziewięć męskich. Należały do nich 723 osoby.

Gdy wybuchła wojna polsko - bolszewicka, w walkach brało udział stu białostockich harcerzy. Rozwój harcerstwa na Białostocczyźnie nastąpił w 1923 roku. Utworzono wtedy Chorągiew Białostocką.

Komendantem chorągwi męskiej został Adolf Niwiński. Natomiast harcerkami opiekowała się Aleksandra Ciechanowiczówna-Sandomierska.

- W tym czasie harcerze wyjeżdżali na obozy harcerskie w okolice Augustowa - wspomina Andrzej Bajkowski, zastępca komendanta ZHP Chorągwi Białostockiej i jej skarbnik.

Przypomina też, że jeden z takich obozów nad Jeziorem Białym odwiedził też Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent RP. Było to 24 lipca 1932 roku. Młodzi ludzie zaśpiewali mu piosenki powitalne, a gość zajadał się ciasteczkami.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.