Blamaż norweskich sędziów [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Lise Aserud
Hanka Sowińska

Blamaż norweskich sędziów [komentarz]

Hanka Sowińska

Gdyby wyrok norweskiego sądu w sprawie skargi wielokrotnego mordercy Andersa Breivika usłyszał niezapomniany dozorca kamienicy na Złotej 25 (serial „Dom”), nie raz, a kilkakrotnie powtórzyłby: „Koniec świata”.

Powtórzyliby za nim wszyscy, którzy o sobie mogą powiedzieć, że są szarymi obywatelami tego coraz bardziej dziwnego świata (już Czesław Niemen o tym śpiewał).

Zwykłemu zjadaczowi chleba w głowie się nie mieści, że bestia w ludzkiej skórze może - ot tak sobie - poskarżyć się sądowi na zimną zupę z mikrofalówki, na brak dostępu do internetu, niemożność korzystania z gier komputerowych dla dorosłych, na izolowanie od innych więźniów i pozbawienie kontaktów z osobami z zewnątrz, a dostojni sędziowie uznają, że jest w więzieniu „NIELUDZKO TRAKTOWANY”!

Blamaż norweskich sędziów [komentarz]
Filip Kowalkowski Hanka Sowińska, autorka komentarza.

D la przypomnienia: 22 lipca 2011 r. norweski terrorysta dokonał zamachu bombowego w rządowej dzielnicy Oslo, w którym zginęło 8 osób. Krwi niewinnych było mu mało - w przebraniu policjanta wybrał się na wyspę Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Za to co zrobił (Breivik przyznał się do zorganizowania i przeprowadzenia obu zamachów, jednak w czasie procesu utrzymywał, że nie popełnił przestępstwa) dostał najwyższy wymiar kary, jaki obowiązuje w ojczyźnie Ibsena - 21 lat więzienia (przy czym kara może być wielokrotnie przedłużana).

Morderca (77- krotny) siedzi w luksusowych warunkach i cierpi. Ciekawe, kogo w tym dziwnym kraju nadzwyczajnej poprawności polityczno-prawno-obyczajowej obchodzi los ofiar i ich bliskich? Co oni mają do powiedzenia? Sąd, uznając skargę brutalnego ekstremisty powołał się na art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że „nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”. Przywołany artykuł poprzedzają art. 2., w którym zapisano m.in, że „nikt nie może być umyślnie pozbawiony życia.” Breivik dowiódł, że może.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.