Błaszczak: Opozycja wynosi spory za granicę

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Leszek Rudziński

Błaszczak: Opozycja wynosi spory za granicę

Leszek Rudziński

Szef MSWiA krytykuje opozycję za popieranie rezolucji PE. Z kolei PO zarzuca rządowi, że ten nie umie wyciągnąć wniosków z przyjętej uchwały.

Mariusz Błaszczak skrytykował w czwartek, 14 kwietnia na antenie TVN24, opozycję, która jego zdaniem popiera rezolucję o Polsce przyjętą przez Parlament Europejski. - To kolejny dowód na to, że totalna opozycja, jaką jest PO, przenosi spory polityczne z Polski za granicę - mówił polityk.

Jego zdaniem postawa PO na arenie międzynarodowej „źle wróży na przyszłość i ma jak najgorsze konotacje historyczne”. - Źle się działo wtedy, kiedy polskie sprawy były rozstrzygane przy pomocy naszych sąsiadów - stwierdził. - Gdyby nie totalna opozycja, która jest zakodowana na „nie”, to sytuacja byłaby zupełnie inna. Kto jest inicjatorem tej rezolucji? Marsjanie? Nie, totalna opozycja, która wykorzystuje to, że przecież to jest temat zastępczy w UE. Problemem jest migracja, zamachy terrorystyczne - dodał.

Przypomniał, że posłowie do PE z węgierskiej partii Viktora Orbána, którzy są w EPP, a więc w tej samej grupie, w której jest PO, nie zagłosowali za rezolucją wymierzoną w Polskę. Zrobili to natomiast posłowie z PO, PSL i SLD.

Z kolei lider PO Grzegorz Schetyna skrytykował na antenie Radia Zet obecny rząd, który jego zdaniem nie wyciągnie wniosków z przyjętej rezolucji PE. - To jest ważny sygnał dla polskiego rządu, dla rządu PiS, który mówi o przestrzeganiu prawa i konstytucji w Polsce. PE w bardzo jednoznaczny sposób zabiera głos. Zwraca uwagę, aby polski rząd przestrzegał polskiego prawa - mówił Schetyna. - Wczorajsza rezolucja jest z inicjatywy największych grup parlamentarnych. Jeden do jednego te rzeczy, które znalazły się w rezolucji, pochodzą z opinii Komisji Weneckiej - dodał lider PO.

Zdaniem Schetyny politycy PiS „nie przyjmują oczywistej prawdy”, która jest zapisana w treści rezolucji. - Jeżeli polska premier podważa w taki sposób zalecenia dotyczące polskiego prawa, to ociera się o granice śmieszności - mówił szef PO.
W środę PE przyjął rezolucję dotyczącą sporu wokół TK. Mówi ona o wezwaniu rządu polskiego do respektowania opinii Komisji Weneckiej i publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.