„Bo każda kropla jest ważna...”

Czytaj dalej
Fot. Olga Taraszka
Olga Taraszka

„Bo każda kropla jest ważna...”

Olga Taraszka

„Krwią uratuje, czekoladę podaruje” - takim hasłem zachęcali studentów do oddania krwi i przekazania słodyczy dla domu dziecka.

Wczoraj w Auli UMK zorganizowano 18. edycję Wampiriady - największej, studenckiej akcji krwiodawstwa w Polsce. Chętnych, by oddać krew nie brakowało.

- Od dawna się do tego zbierałam, wiem jak ważny jest udział w takich akcjach, ponieważ moja siostra nie raz przechodziła operacje i krew często była dla niej potrzebna - przekonuje Justyna, studentka I roku ekonomii.

Wampiriada to największa w Polsce kampania promująca oddawanie krwi w środowisku akademickim. Odbywa się ona dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Za każdym razem cieszy coraz większym zainteresowaniem.

- Myślę, że to właśnie jesienią akcja ta zyskuje największą popularność - przyznaje Paweł Barański, przewodniczący NZS UMK. - Jest ona organizowana w całej Polsce w prawie 30 uniwersytetach, dodatkowo tegoroczną akcję wsparło około 20 firm z Torunia, przez co udało nam się zachęcić jeszcze więcej osób.

By oddać krew każdy z chętnych musiał się odpowiednio przygotować i przejść wymaganą procedurę. Pierwszym krokiem była rejestracja, a następnie badanie krwi, podczas którego sprawdzany jest właściwy poziom hemoglobiny.

- Krew jest i zawsze będzie potrzebna, moja mama wspomina często jak miała przetaczaną krew podczas porodu i przyznaje, że uratowało jej to życie - opowiada Anna, studentka III roku prawa.

- Lubię pomagać i wychodzę z założenia, że nic to nie kosztuje, a komuś może pomóc bardzo wiele - dodaje Natalia, studentka I roku turystyki i rekreacji.

Organizatorem akcji jest Niezależne Zrzeszenie Studentów, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Olga Taraszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.