Bo seniorzy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Bo seniorzy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba

Leszek Kalinowski

O Lubuskiej Społecznej Radzie Seniorów, życiowej mądrości osób w trzecim wieku i ich zaangażowaniu rozmawiamy z marszałek Elżbietą Anną Polak.

Zarząd województwa podjął uchwałę o powołaniu Lubuskiej Społecznej Rady Seniorów (LSRS), bo...
Dziwię się, że do tej pory nie wpadliśmy na ten pomysł. Przecież jest wiele środowisk, z którymi współpracujemy, choćby z uniwersytetami trzeciego wieku, klubami seniorów. Wiele razy mogliśmy się przekonać, jak bardzo seniorzy są zaangażowani w różne działania, jak oryginalne mają pomysły. Uczestniczę nie tylko w inauguracjach roku akademickiego UTW czy Tygodniu Seniora, ale w wielu innych imprezach, akcjach. LSRS ma wyłonić reprezentację do pracy z zarządem województwa po to, byśmy sami nie dedykowali konkretnych działań dla seniorów, ale żeby oni byli ich autorami. Bo lepiej wiedzą, jakie mają potrzeby.

Jakie są priorytety?
Chodzi m.in. o pobudzanie do aktywności społecznej, przeciwdziałanie wykluczeniu. Takie są trendy w całej Polsce i Unii Europejskiej. Na ten cel są przeznaczone specjalne finanse w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Chciałabym, żeby były one jak najlepiej wykorzystane. LSRS na pewno nam w tym pomoże.

Mówi się, że seniorzy to skarbnica wiedzy i życiowej mądrości.
Seniorzy są zaangażowani w projekt Partnerstwo dla wolontariatu. Chcemy działalność 15 poradni młodzieżowych (w każdym powiecie jedna) opierać nie tylko na psychologach, psychiatrach, pedagogach, ale też wolontariuszach, którzy mają dużo czasu, by być prawdziwymi mentorami dla młodego człowieka. Nie zawsze potrzebna jest fachowa opieka dla młodej osoby. Nieraz wystarczy zwykła rozmowa i doświadczenie życiowe, by jej pomóc. Bo nieraz brakuje rodziców, którzy pracują za granicą. Nie ma już dziadków albo trudno z nimi nawiązać kontakt. A solidarność międzypokoleniowa jest ważna w wychowaniu młodzieży.

Seniorzy zajmą się profilaktyką?
Oczywiście, już dziś widać, jak chętnie seniorzy biorą udział w piknikach zdrowia, białych sobotach, interesują się zdrowymi dietami. A kto rozpoczął modę na nordic walking? Właśnie seniorzy. Dzięki aktywności fizycznej czują się lepiej i rzadziej chodzą do lekarzy.

Ilu członków będzie liczyła rada?
W skład rady wejdzie od 7 do 10 osób. Do 23 sierpnia trwa nabór kandydatów. Zależy nam, by zgłaszały się osoby, które dały się już poznać jako dobrzy organizatorzy i reprezentanci środowiska seniorów.

Radni będą z północy i południa?
W zależności od zainteresowania i liczby nadesłanych zgłoszeń, będziemy zwracać uwagę na to, by reprezentowane było całe województwo.

Ile trwać będzie kadencja rady i czy radni dostaną diety?
Kadencja trwać będzie cztery lata. Członkowie rady pełnić będą swoje funkcje społecznie. Radnym nie przysługuje więc wynagrodzenie, dieta ani zwrot kosztów podróży. Posiedzenia rady będą się odbywały według potrzeb, ale nie rzadziej niż raz na kwartał.

Kiedy rada zacznie działać?
Członkom rady nominacje zostaną wręczone 10 października podczas inauguracji XVIII Lubuskiego Tygodnia Seniora w Filharmonii Zielonogórskiej!

Gdzie zgłosić kandydata?

W Zielonej Górze i Gorzowie
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć lub wysłać na adres: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 36, 65-042 Zielona Góra (sekretariat, pokój nr 10) lub Wydział Zamiejscowy Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dworcowa 13, 66-400 Gorzów Wlkp. w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.