Bogate samorządy mają wysoki dochód na jednego mieszkańca

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Marcin Bereszczynski

Bogate samorządy mają wysoki dochód na jednego mieszkańca

Marcin Bereszczynski

Pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało coroczny ranking zamożności polskich samorządów. Wśród gmin wiejskich króluje Kleszczów.

Ranking zamożności samorządów „Wspólnoty” jest publikowany od kilkunastu lat. Tegoroczne zestawienie jest oparte o dane za 2016 r. Ranking jest tworzony w oparciu o dochody samorządów w przeliczeniu na mieszkańca. Najbardziej zamożnym województwem jest mazowieckie, miastem wojewódzkim - Warszawa, miastem na prawach powiatu - Sopot, powiatem - przysuski na Mazowszu, miastem powiatowym - Polkowice na Dolnym Śląsku, wśród innych miast i gmin miejsko-wiejskich - Krynica Morska, zaś w gronie gmin wiejskich od początku rankingu wszystkich wyprzedza Kleszczów w pow. bełchatowskim.

Autorzy rankingu zaliczają do finansowej arystokracji 43 gminy, w których dochody samorządu w przeliczeniu na mieszkańca przekraczają 5 tys. zł. Do ubogich gmin zaliczono 133 samorządy, w których wskaźnik wyniósł poniżej 2,3 tys. zł. Spośród najbiedniejszych gmin aż jedną trzecią stanowią samorządy z woj. lubelskiego.

Autorzy rankingu podzielili najbardziej zamożne samorządy na trzy kategorie: metropolitalne, turystyczne i związane z wydobyciem surowców. W pierwszej kategorii wybija się Warszawa, Sopot, siedem gmin wokół stolicy, Suchy Las i Tarnowo Podgórne koło Poznania oraz Kobierzyce blisko Wrocławia.

W kategorii bogaczy turystycznych są głownie miejscowości nadmorskie: Rewal, Mielno, Ustronie Morskie, Krynica Morska, Dziwnów, Międzyzdroje, Łeba, ale również Karpacz.

Wśród gmin, których bogactwo jest związane wydobyciem złóż, jest 15 samorządów. Dominuje Kleszczów, gdzie znajduje się kopalnia i elektrownia Bełchatów.

Wśród 16 województw najbogatsze jest Mazowsze ze wskaźnikiem 310,24 zł. Woj. mazowieckie utrzymało pozycję lidera. Co ciekawe, woj. mazowieckie w 2009 r. było przedostatnie. Łódzkie zajmuje 13. miejsce (196,86 zł) i awansowało o jedną pozycję w rankingu. Łódzkie było najwyżej w rankingu na 9. miejscu. Było to w 2009 r. Z kolei w latach 2005-2007 było najbiedniejszym województwem w Polsce.

W kategorii miast wojewódzkich sklasyfikowano 18 samorządów, bo w woj. lubuskim Zielona Góra jest siedzibą sejmiku, a Gorzów Wielkopolski - wojewody. W kujawsko-pomorskim sejmik jest w Toruniu, a wojewoda w Bydgoszczy. Od początku rankingu wygrywa Warszawa (6765,37 zł). Drugi rok z rzędu Wrocław zajmuje drugie miejsce (5218,60 zł). Na podium wskoczyło Opole (5010,38 zł), wyprzedzając Katowice (4959,59 zł). Ranking od trzech lat zamyka Gorzów Wielkopolski (3793,35 zł). Łódź drugi rok z rzędu jest na 12. miejscu (4305,32 zł). Najwyższe miejsce miała w 2013 r., gdy była ósma. Ale rok później była na 15. miejscu.

Spośród miast na prawach powiatu na 20. miejscu jest Piotrków (3920 zł), a na 35. miejscu są Skierniewice (3501,36 zł). Sklasyfikowano 48 samorządów.

W kategorii powiatów najbogatszy jest przysuski (1342,14 zł) przed człuchowskim na Pomorzu (1328,89 zł). Te powiaty od siedmiu lat zamieniają się miejscami na czele rankingu. Spośród powiatów z woj. łódzkiego najwyżej sklasyfikowano kutnowski. Zajął 40. miejsce (w tabelach prezentujemy po 10 najwyżej sklasyfikowanych samorządów z woj. łódzkiego w czterech kategoriach, podając miejsce w ogólnopolskim rankingu). Sklasyfikowano 314 powiatów. Przedostatnie miejsce zajął skierniewicki (414,23 zł).

Kolejną kategorią są miasta powiatowe. Tu od początku rankingu wygrywają Polkowice (5647,29 zł). Drugie jest Piaseczno (4454,59 zł). Spośród miast powiatowych z woj. łódzkiego najbogatsza jest Rawa Mazowiecka. Sklasyfikowano 267 miast.

W kategorii pozostałych miast najlepszy w woj. łódzkim jest Stryków, choć w kraju jest na 20. miejscu w stawce 575 samorządów.

W rankingu gmin wiejskich jest 1559 podmiotów.

Marcin Bereszczynski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.