Boisko z budżetu obok szkoły o. Rydzyka

Czytaj dalej
Małgorzata Oberlan

Boisko z budżetu obok szkoły o. Rydzyka

Małgorzata Oberlan

Boisko to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego z Bydgoskiego Przedmieścia. Wygrało w ubiegłym roku. Będzie kosztowało ponad 400 tys. zł.

W piątek Urząd Miasta Torunia ogłosił przetarg na wykonawcę boiska przy ulicy Droga Starotoruńska w Porcie Drzewnym. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ta inwestycja wzbudziła tyle samo kontrowersji, co tegoroczny zwycięzca budżetu obywatelskiego na Bydgoskim Przedmieściu (parklety i parking obok Uniwersytetu Mikołaja Kopernika).

Dlaczego z podatków torunian powstać ma boisko przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej założonej przez ojca Rydzyka? Bo to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego z Bydgoskiego Przedmieścia.


Ponad 600 głosów

Propozycje do budżetu partycypacyjnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic zgłaszają sami mieszkańcy. To oni też głosując decydują, które zadania zrealizować.

Projekt boiska w Porcie Drzewnym do budżetu zgłosiła, jako osoba fizyczna, Katarzyna Cegielska, dyrektor do spraw administracyjnych WSKSiM. Załączyła list poparcia od rektora szkoły dr. Zdzisława Klafki. Napisał w nim m.in., że „boisko ułatwiłoby rozwój fizyczny kilkuset młodych ludzi”. Zaznaczył też, że obecnie studenci zrzeszeni w akademickim związku sportowym oraz ci trenujący rekreacyjnie korzystać muszą z obiektów sportowych głównie przy miejskich szkołach.

Na ten projekt z Bydgoskiego Przedmieścia zagłosowały aż 633 osoby. Jak na zadanie dzielnicowe, to w Toruniu dużo. Nie jest tajemnicą, że głosy oddawali pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Mieli prawo. Tak samo jak np. studenci UMK, nawet jeśli pochodzą spoza Torunia. Liczy się to, że w momencie głosowania mieszkają w mieście.

Jakie będzie to boisko?

Boisko będzie wielofunkcyjne. Zagrać tu będzie można w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Wymiary: 44 na 22 metry. Nawierzchnia - z trawy syntetycznej, na podbudowie z kruszywa.

Oczywiście, boisko będzie ogrodzone, oświetlone i zabezpieczone przed intruzami. Tuż przy nim stanie zaplecze gospodarcze, ławki i kosze na śmieci. Boisko ma też zostać skomunikowane z terenami obok.

Jak zaznaczył Urząd Miasta, wykonawca ma opierać się o przygotowany już projekt firmy PSBUD Piotra Świrzyńskie-go.

Emocje wokół budżetu

Obywatelski zwycięzca z Bydgoskiego Przedmieścia z ubiegłego roku zacznie więc niebawem nabierać realnych kształtów. Tymczasem w mieście słychać jeszcze echa tegorocznego wyniku głosowania.

Przypomnijmy, że w 2018 r. na Bydgoskim Przedmieściu większość środków z puli osiedlowej pójdzie na realizację dwóch przedsięwzięć dotyczących UMK: budowę parkingu i parkletów. - Uniwersytet nie jest autorem żadnego z tych wniosków, władze UMK nie organizowały żadnej akcji wspierania ich czy pomocy w głosowaniu - oświadczył na naszych łamach Marcin Czyżniewski, rzecznik uczelni i zarazem przewodniczący Rady Miasta.

To oburzyło wielu Czytelników, którzy dowodzili, że UMK jednak do głosowania namawiał.

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.