Bój o majątek w Pełkiniach Czartoryscy wygrali. A co z pałacem w Sieniawie?

Czytaj dalej
Fot. Korona b / Wikipedia
Andrzej Plęs

Bój o majątek w Pełkiniach Czartoryscy wygrali. A co z pałacem w Sieniawie?

Andrzej Plęs

Pałac w Sieniawie nie będzie własnością rodziny Czartoryskich - zapewniają jednym głosem ministerstwa kultury i rolnictwa. Z oświadczenia Fundacji XX Czartoryskich wynika, że to nie takie oczywiste.

Dama z gronostajem, rękopisy, dzieła sztuki, nieruchomości - bezcenną kolekcję Fundacji XX Czartoryskich Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło w grudniu ub.r. za 100 mln euro. Zbędnie wydane pieniądze - twierdzili jedni, bo przecież kolekcja i tak nie mogła zostać sprzedana i na zawsze opuścić terenu Polski, o czym jasno mówił statut fundacji powołanej przez rodzinę Czartoryskich w 1991 r. Niektórzy twierdzili, że fundację powołali po to, by łatwiej odzyskać swoje przedwojenne dobra, znacjonalizowane w 1944 r. Inni zapewniali, że za grosze naród polski stał się właścicielem dzieł bezcennych. A potem był jeszcze skandal z transferem owych 100 mln euro na konto nowo powołanej przez Czartoryskich fundacji w Lichtensteinie. Fundacja XX Czartoryskich w Polsce została bez kolekcji, bez nieruchomości, bez pieniędzy. Złożyła w sądzie wniosek o rozwiązanie z powodu braku majątku. Najbogatsza instytucja kultury w Polsce z dnia na dzień została z niczym. Adam Karol książę Czartoryski został ze 100 mln euro w kieszeni.

Interesy z błękitnokrwistymi

To nie był pierwszy deal magnackiego rodu z władzami polskimi w ostatnich latach, bo Czartoryscy już od 1991 roku rozpoczęli starania o zwrot swoich przedwojennych włości. Kiedy przy werblach i fanfarach, a czasem krzykach protestu, państwo kupowało od Czartoryskich kolekcję, w tym samym czasie za 20 mln zł kupowało też od nich odzyskany od Skarbu Państwa zamek w wielkopolskim Gołuchowie. Nie wiadomo dlaczego, bo od ponad pół wieku zamek był własnością poznańskiego muzeum. Barokowy pałac w Konarzewie (Wielkopolska) Czartoryscy również odzyskali, po czym sprzedali go prywatnemu inwestorowi. Na Podkarpaciu przedmiotem zainteresowania rodu stały się ich przedwojenne majątki w Pełkiniach i Sieniawie, choć każdy z nich przed wojną należał do innej linii rodu. Kompleks pałacowy w Pełnikach odzyskali, Sieniawę nie. Przynajmniej na razie.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak do tego doszło, że Czartoryscy odzyskali kompleks majątkowy w Pełkiniach
 • o umowie Czartoryskich z polskimi ministerstwem w sprawie pałacu w Sieniawie
 • czy konflikt w rodzinie Czartoryskich może mieć wpływ na losy palacu w Sieniawie
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.