Agata Wolańska

Bojowe szkolenie dla ratowników i żołnierzy USA

Jak mówi dr Sybilla Brzozowska-Mańkowska (druga od lewej z tyłu), nieznajomość różnic w medycynie może zaszkodzić Fot. Agata Wolańska Jak mówi dr Sybilla Brzozowska-Mańkowska (druga od lewej z tyłu), nieznajomość różnic w medycynie może zaszkodzić
Agata Wolańska

Ratownicy medyczni z gorzowskiego szpitala uczyli się we wtorek, 28 lutego, jak pomóc rannym żołnierzom amerykańskim stacjonującym w Skwierzynie

- Armia amerykańska ma troszeczkę inne wyposażenie niż to, którego na co dzień używa się w polskiej medycynie - mówiła dr Sybilla Brzozowska - Mańkowska, kierowniczka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Wykorzystuje niektóre elementy, których my na co dzień nie używamy. W dodatku gdy na co dzień w przypadku podstawowych zabiegów ratujących życie najważniejsza jest drożność dróg oddechowych, a dopiero później układ krążenia, to w medycynie pola walki priorytetem jest właśnie układ krążenia. A nam chodzi o to, żeby wszyscy urazowcy - chirurdzy, ortopedzi, neurochirurdzy - wiedzieli, z czym mają do czynienia, kiedy trafi do nas jeden z żołnierzy .

W ramach szkolenia do szpitala przywieziono ,,pacjenta” po wybuchu. Zespół ratowników szkolił się pod okiem dr Brzozowskiej - Mańkowskiej, a także swoich kolegów po fachu z amerykańskiego wojska.

- Dla naszej armii przebywanie w środowisku, w którym nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej opieki medycznej - takiej aż do najwyższego poziomu - jest bardzo specyficzną sytuacją. Jesteśmy więc wdzięczni szpitalowi za możliwość współpracy. Nasz pierwszy specjalistyczny szpital znajduje się w Niemczech, więc gdyby nie personel gorzowskiego szpitala, być może nie bylibyśmy w stanie w pewnych sytuacjach uratować ludzkiego życia - mówił kpt Anthony Kozubal, dowódca amerykańskiego oddziału w Skwierzynie.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.