Bon turystyczny. Mieszkańcy w Kujawsko-Pomorskiem płacą bonem. Wydali już ponad 30 mln złotych

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Paulina Błaszkiewicz

Bon turystyczny. Mieszkańcy w Kujawsko-Pomorskiem płacą bonem. Wydali już ponad 30 mln złotych

Paulina Błaszkiewicz

Prawie 2 miliardy złotych wydali Polacy na usługi turystyczne i hotelarskie w ramach bonu turystycznego. 500 złotych można wydać jednorazowo, płacąc np. za pobyt w pensjonacie nad morzem lub wykorzystać częściowo np. w instytucji kultury, która przyjmuje bon turystyczny.

Zobacz video: Fala upałów jest przeplatana burzami

- W programie Polski Bon Turystyczny aktywowano dotąd 2,2 mln bonów o wartości 1 mld 929 mln 191 tys. zł. Z bonów skorzystało już 3,5 miliona dzieci. Takie dane podała Polska Organizacja Turystyczna.

Bon turystyczny w Polsce. Jakie są zasady?

Przypomnijmy, że bon turystyczny istnieje w Polsce od 2020 roku i wynosi 500 złotych na jedno dziecko. Bonu nie można spieniężyć ani przekazać komuś, kto nie jest upoważniony do korzystania z niego. Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (wybierz zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny”). Z bonu mogą korzystać rodzice dzieci do 18 roku życia, płacąc nim za usługi turystyczne, rekreacyjne czy hotelarskie na terenie całego kraju. Bon można wykorzystać jednorazowo lub częściowo aż do wyczerpania dostępnych pieniędzy.

W programie Polski Bon Turystyczny bierze udział ponad 26,4 tys. obiektów z całej Polski. Beneficjentami są właściciele hoteli, pensjonatów, organizacji pożytku publicznego, biur podróży i innych organizatorów turystyki.

- Każdego dnia notujemy średnio 150 rejestracji podmiotów turystycznych, które dołączają do bazy obiektów przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym - mówi Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny w Kujawsko-Pomorskiem

Przypomnimy, że w całej Polsce z 500 plus na atrakcje turystyczne skorzystało już 3, 5 miliona dzieci. Z kolei w województwie kujawsko - pomorskim na 222 478 wszystkich bonów aktywnych jest 108 407. W stu procentach we naszym regionie wykorzystano 26 195 bonów. 196 283 to liczba bonów wykorzystanych częściowo lub jeszcze nieaktywowanych.

Z danych ZUS-u wynika, że mieszkańcy kujawsko-pomorskiego płacąc bonem turystycznym od sierpnia 2020 roku do 2 lipca 2021 roku wydali 30 912 130,99 złotych. Bon cały czas można aktywować i korzystać z niego do marca 2022 roku.

Jak aktywować bon?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował film instruktażowy pokazujący, jak krok po kroku dokonać aktywacji bonu turystycznego:

Pozostało jeszcze 7% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.