Patrycja Wacławska

Bonifraterska Akademia Zdrowia już w sobotę 15 czerwca.

Bonifraterska Akademia Zdrowia już w sobotę 15 czerwca.
Patrycja Wacławska

Bezpłatne konsultacje z okulistą i ortopedą. Porady Amazonek. Możliwość zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta i wyrobienia EKUZ. Patronat honorowy NFZ

W sobotę 15 czerwca w godz. 10–14 w Centrum Medycznym im. dr. Wacława Łęckiego przy Szpitalu im. św. Jana Bożego w Łodzi (Szpitala Zakonu Bonifratrów) odbędzie się wydarzenie, otwierające łódzki cykl Akademii Zdrowia, mające swoje korzenie w bonifraterskiej szkole szpitalnictwa (wejście od ul. Przedświt).

Przedsięwzięcie organizowane jest pod honorowym patronatem Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Szpital Zakonu Bonifratrów im. św. Jana Bożego w Łodzi stawia na mało stresujący, przyjazny, plenerowy sposób poznawania systemu opieki zdrowotnej.

– Chcemy wprowadzić do kanonów leczenia spotkania edukacyjne pacjentów z personelem medycznym – pielęgniarkami, fizjoterapeutami, lekarzami, urzędnikami i innymi osobami zaangażowanymi na co dzień w leczenie

– mówi dr Mateusz Kuzdak, prezes zarządu i dyrektor szpitala.

W czasie najbliższego spotkania, poza ciekawymi interaktywnymi formami zapoznawania się z objawami schorzeń i sposobami ich leczenia w ortopedii i okulistyce, przewidziano też mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych.

Odbędą się także warsztaty i pokazy taneczne prowadzone przez Akademię formy i tańca ODORIKO, spotkanie z Żużlowcami z Klubu Żużlowego „Orzeł” Łódź, trening i pokazy piłkarskie poprowadzone przez akademię BS Talent Academy. Na najmłodszych uczestników (i nie tylko) będą czekały gadżety i łakocie.

Program Akademii Zdrowia

godz. 10 – wykład „Zaćma oraz zwyrodnienie plamki żółtej – fakty i mity – jak i kiedy rozpocząć leczenie?" – dr Katarzyna Piasecka;

godz. 10.20–12 – indywidualne konsultacje z okulistą – dr Katarzyną Piasecką (zapisy w Poradni Specjalistycznej – tel. 502 200 276);

godz. 11–12 – panel warsztatowy dla pacjenta – „Usuń zaćmę, wymień staw";

godz. 11– 13 – indywidualne konsultacje z ortopedą (zapisy w Poradni Specjalistycznej – tel. 502 200 276);

godz. 12 – wykład „Protezoplastyka stawów – fakty i mity – dlaczego nie warto zwlekać?" – dr Grzegorz Sobieraj, dr Beata Rechcińska-Roślak;

godz. 12.30–13.45 – grupowe ćwiczenia z fizjoterapeutą – Michał Jagiełło, Aneta Kozłowska (zapisy w Poradni Rehabilitacji – tel. 502 200 274), uczestnicy powinni wziąć ze sobą strój gimnastyczny.

Będzie można skorzystać z bezpłatnego badania pomiaru ciśnienia i badania poziomu cukru, a także z porad ziołoleczniczych.

Przygotowano szereg atrakcji:

godz. 10.30–11 – pokaz tańca – Akademia ODORIKO,

godz. 11–12.30 – prezentacja Klubu Żużlowego „Orzeł" Łódź,

godz. 12.30–14 – pokazy i wspólne ćwiczenia – Szkółka piłkarska BS Talent Academy.

Będzie też stoisko z bezpłatną watą cukrową i popcornem.

Wolontariuszki ze Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka będą udzielały porad z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Podzielą się też praktyczną wiedzą z zakresu wyboru protezy piersi i własnymi doświadczeniami w leczeniu obrzęków limfatycznych. Amazonki poinstruują zainteresowane panie, jak samodzielnie badać piersi.

Na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można założyć profil zaufany i zalogować się nim do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Na IKP znajdziemy dane o swoim leczeniu od 2008 roku, udostępnimy lekarzowi lub bliskiej osobie informacje o stanie zdrowia i historię przepisanych leków. Konto w IKP umożliwia dostęp do e-recept na własnym telefonie.

Profil zaufany, który założymy, przyda się nie tylko do logowana na koncie IKP. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, czyli załatwiać ważne sprawy bez wychodzenia z domu.

Ważne! Aby potwierdzić profil zaufany prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego i telefonu komórkowego!

Ponadto 15 czerwca będzie można otrzymać informacje o bezpłatnym leczeniu i leczeniu sanatoryjnym, a także otrzymać próbną tygodniową dietę DASH z serwisu diety.nfz.gov.pl.

15 czerwca w godz. 10–14 w Szpitalu Zakonu Bonifratrów będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przed zbliżającymi się wakacjami. Jest to doskonała okazja wyrobienia karty EKUZ, po którą w ciągu tygodnia należy zgłosić się do siedziby Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Kopcińskiego 56 w Łodzi lub do jednej z delegatur.

O wyrobienie EKUZ warto zadbać przed wyjazdem na wakacje, czy też inną podróżą, po to, byśmy w razie problemów ze zdrowiem nie byli narażeni na wysokie koszty związane z leczeniem.

Karta uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). W przypadku nagłego zachorowania opieka medyczna odbywa się na zasadach takich, jakim podlegają ubezpieczeni mieszkańcy kraju pobytu pacjenta.

Od 1 czerwca br. kartę można otrzymać aż na 3 lata, a nie jak do tej pory – 18 miesięcy! Zmiana ta dotyczy: osób zatrudnionych (pracowników, osób duchownych, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, funkcjonariuszy służb mundurowych, funkcjonariuszy ABW, AW, CBA, SKW,

SWW, BOR, posłów i senatorów, sędziów i prokuratorzy oraz ławników), jak również osób prowadzących działalność gospodarczą (rolniczą lub pozarolniczą), którzy wyjeżdżają w związku z pobytem czasowym w celu innym niż związany z pracą lub nauką.

Bez zmian pozostaje 5-letni okres ważności karty wydanej dla emerytów oraz dzieci.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.