Browar w Piotrkowie testuje nowe piwne smaki, Łask pilnuje tradycji

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Śmigielski
Karolina Wojna

Browar w Piotrkowie testuje nowe piwne smaki, Łask pilnuje tradycji

Karolina Wojna

Wraca moda na lokalne piwa. Małe browary z Łódzkiego kuszą amerykańskich lotników i zapraszają turystów

Jedni chwalą się 600-letnią tradycją i błogosławieństwem królów, drudzy krótkimi seriami i sezonowymi nowościami przygotowanymi przez domowych piwowarów. Małe browary coraz mocniej konkurują z wielkimi koncernami. Sulimar i Browar Rzemieślniczy Jan Olbracht z Piotrkowa, Browar Bednary z okolic Łowicza, Browary Łódzkie czy Koreb z Łasku - jeżeli nawet smakosze złotego trunku nie znają zbyt dobrze tych nazw, to kojarzą etykiety i smak grejpfrutowego Corneliusa „koguta wśród piw”, pszeniczną Śmietankę z zabawnym rysunkiem Andrzeja Mleczki i trudnego do wytropienia Portera Łódzkiego.

Zaczęło się od Grunwaldu...

- Łask ma bardzo długie tradycje piwowarskie, aż 600-letnie - podkreśla Marek Kaczorowski, właściciel browaru Koreb, który co prawda istnieje od 2005 r., ale...

- Zaczęło się od bitwy pod Grunwaldem, bo w 1410 r. właściciel browaru i miasta, chorąży Jan Łaski, który prowadził do walki chorągiew sieradzką, zabrał ze sobą łaskie piwo.

Jak można przeczytać w lokalnych opracowaniach historycznych, wójt Maciej Krówka, który wójtostwo otrzymał od Jana Łaskiego, oprócz wielu uprawnień i przywilejów dostał też dwie karczmy, a taka darowizna oznaczała prawo do warzenia piwa. Około 1500 r. cech piwowarów zrzeszał tu 41 członków.

Koreb jest dziś jedynym browarem w Łasku i Marek Kaczorowski podkreśla, że jego firma nawiązuje do tej spuścizny. Dlatego stawia przede wszystkim na piwa tradycyjne.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Wojna

W Dzienniku Łódzkim - w oddziale gazety w Piotrkowie Trybunalskim - pracuję od 2003 roku. Praca w prasie lokalnej ma swoją specyfikę i każdy temat jest ważny. Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorką relacji sądowych, przygotowuję materiały o służbie zdrowia i edukacji, opisuję problemy społeczne. Najciekawsze tematy zawsze przynosi życie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.