Budują S5 i spada bezrobocie w powiecie świeckim. I tak będzie przynajmniej jeszcze przez dwa lata

Czytaj dalej
Fot. Marcin Błażkow
ak

Budują S5 i spada bezrobocie w powiecie świeckim. I tak będzie przynajmniej jeszcze przez dwa lata

ak

Bezrobocie maleje w powiecie świeckim nawet teraz, gdy zbliża się zima i liczba zleceń na prace budowlane zwykle maleje.

- Stopa bezrobocia w powiecie świeckim za październik, bo takie mamy ostatnie dane, wyniosła 8,2 proc. - podaje Bartosz Frąckowski, kierownik referatu pośrednictwa pracy w PUP Świecie. - To spadek w stosunku do września o 0,3 proc. W lipcu bezrobocie było na poziomie 8,6 proc., w czerwcu - 9 proc., a rok temu w październiku - 10 proc.

Gdzie jest najwięcej ludzi bez pracy? - Najwięcej bezrobotnych jest w gminie Świecie i Nowe, ale nie ze względu na brak miejsc pracy, a największą liczbę mieszkańców. Obecnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych maleje w każdej gminie powiatu świeckiego - wyjaśnia Frąckowski.

Stałe lodowisko w Świeciu?

I choć najwięcej bezrobotnych jest w Świeciu, to wcale nie znaczy, że jest tu najtrudniej znaleźć pracę. - W Świeciu najwięcej ofert pracy jest w zawodzie sprzedawca. Co ciekawe, w rejestrze bezrobotnych też jest najwięcej osób mających kwalifikacje w tym zawodzie. Po prostu występuje tu duża rotacja - dodaje nasz rozmówca.

Skąd tak dobre wieści z rynku pracy? - Można powiedzieć, że gospodarka ma się dobrze - uważa Frąckowski. - Nie ma wprawdzie nowych dużych firm, ale te, które już działają na rynku w większości utrzymują bądź powiększają kadry. No i budowa drogi ekspresowej S5 w naszym regionie generuje wiele nowych miejsc pracy. Wykonawcą jest wprawdzie firma włoska, ale ma wielu podwykonawców, którzy świadczą dla niej usługi i zatrudniają pracowników stąd. Mamy informacje, że zapotrzebowanie na pracowników w związku z budową drogi S5 w ciągu najbliższych 2 lat jeszcze wzrośnie. Pozytywnym efektem związanym z tą inwestycją jest otwarcie restauracji KFC, w której zatrudnienie już znalazło kilka osób.

Dodatkowo, jak zaznacza kierownik referatu pośrednictwa, wchodzimy w niż demograficzny jeśli chodzi o absolwentów, więc ich też jest coraz mniej wśród bezrobotnych.

Jakie zawody będą cieszyły się w najbliższym roku popularnością w powiecie? - Wedle naszych prognoz na przyszły rok nie będzie zawodów, w których specjalistów będzie więcej niż zapotrzebowanie na nich na naszym rynku. To dobry znak - uważa Frąckowski. - Za to zawody, w jakich specjalistów może bardzo brakować, to kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pielęgniarki i położne oraz spawacze.

W lutym PUP Świecie zaproponuje pracodawcom staże dla osób bezrobotnych do 30 roku życia. Kolejna seria programów pomocowych wspierających rynek pracy, takich jak dopo-sażanie miejsc pracy, szkolenia, rozpocznie się wczesną wiosną przyszłego roku.

ak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.