Budujemy bydgoskie mosty... ale dość wolno

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Wojciech Mąka

Budujemy bydgoskie mosty... ale dość wolno

Wojciech Mąka

Remonty bydgoskich mostów drogowych idą średnio. W praktyce dzieje się dużo, ale jeszcze więcej wciąż przed nami. W dodatku brak pieniędzy...

O stanie bydgoskich mostów drogowych dowiadujemy się wyłącznie wtedy, kiedy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej lub bydgoski Urząd Miasta podzielą się z mieszkańcami sukcesem. Tymczasem powstały kilka ładnych lat temu raport na temat tych budowli nie pozostawia wątpliwości - większość jest w fatalnym stanie i nadaje się do natychmiastowego remontu. Główny powód to upływ czasu - od momentu ich budowy upłynęło naprawdę wiele lat.

Tylko 50 lat...

Przykładów daleko szukać nie trzeba. Podczas wymiany nawierzchni na południowych mostach Solidarności w ciągu ulicy Marszałka Focha okazało się, że ingerencji wymaga także płyta pomostu. W związku z tym, pomimo gotowej już nowej nawierzchni na przęsłach, trzeba było przerwać prace. Trwało określanie stopnia degradacji pomostu. Remont będzie większy, niż się spodziewano.

- Wytrzymałość elementów, które obecnie musimy naprawić była oszacowana na ponad 50 lat - mówią w ZDMiKP. - Po niespełna kilkudziesięciu latach okazało się, że podczas wykonywania prac, budowlańcy niestarannie wykonali konstrukcję i w konsekwencji teraz musimy poprawić roboty z ubiegłego wieku.

Trwa przebudowa wiaduktu przy Armii Krajowej. Kierowcy narzekają na utrudnienia, ale remont musi się odbyć, bo obiekt, który wybudowano w 1984 roku, nie spełnia już norm technicznych. Koszt inwestycji wyceniono na 20 mln zł.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • które mosty w Bydgoszczy wymagają natychmiastowego remontu
 • jakie inwestycje w najbliższych latach planuje ZDMiKP
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.