Budżet Obywatelski 2017 w Białymstoku. Mieszkańcy wybrali projekty

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Marta Gawina

Budżet Obywatelski 2017 w Białymstoku. Mieszkańcy wybrali projekty

Marta Gawina

Spośród 62 zgłoszonych projektów, białostoczanie wskazali 29, które zostaną zrealizowane. Są warte w sumie około 7 mln zł. To mniej niż było pieniędzy

Budżet obywatelski 2017 opiewał na 10 mln zł. Z tego 3 mln zł przeznaczono na projekty ogólnomiejskie i resztę na osiedlowe. Niewykorzystana pula dotyczy tych ostatnich. Zostało 3 mln zł. Wiadomo, że pieniądze te trafią do budżetu ogólnego. Na co zostaną wykorzystane? Niewykluczone, że na inwestycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego, które nie wygrały głosowania albo na zmniejszenie deficytu budżetowego.

Na razie na realizację może liczyć 29 projektów. Takie są wyniki głosowania. W sumie oddano ponad 26 tysięcy głosów (ok. 23 tys. ważnych). - Białostoczanie wybrali bardzo ciekawe pomysły - nie ma wątpliwości radny Paweł Myszkowski i szef zespołu ds. budżetu obywatelskiego.

Wśród projektów ogólnomiejskich zdecydowanym zwycięzcą jest strzelnica na Węglowej. Dostała ponad 4 tys. głosów.

- Bardzo się cieszymy, że strzelnica powstanie - mówi Jan Walczuk, jeden z pomysłodawców inwestycji. - Będą mogli z niej korzystać wszyscy zainteresowani białostoczanie.

Ten projekt wart jest ponad 900 tys. zł. Prawie tyle samo pochłonie budowa drogi na Zawadach. Ten projekt zajął drugie miejsce z 1653 głosami. Trzecie pod względem popularności okazały się bulwary św. Jana Teologa, warte 620 tys. zł.

Co ciekawe, do realizacji przeszła też siłownia na Plantach, choć zdobyła mniej głosów niż np. rewitalizacja terenu przy Kopernika i Wiejskiej. Zgodnie bowiem z przyjętymi zasadami, projekty miejskie nie mogły przekroczyć 3 mln zł. Po zsumowaniu trzech najpopularniejszych, do realizacji wybrano te mniej kosztowne. Oczywiście tu też liczyła się liczba głosów. - Mam nadzieję, że nie będzie problemu z realizacją zwycięskich pomysłów - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Do realizacji z budżetu obywatelskiego

Projekty ogólnomiejskie

Projekty osiedlowe

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.