Budżet obywatelski po nowemu

Czytaj dalej
Fot. Gmina Krosno Odrzańskie
Łukasz Koleśnik

Budżet obywatelski po nowemu

Łukasz Koleśnik

W poniedziałek, 18 stycznia, rozpocznie się głosowanie na inwestycje do budżetu obywatelskiego w Krośnie Odrzańskim. Na liście jest 19 pozycji.

Od 18 do 29 stycznia mieszkańcy na specjalnych ankietach, które będą dostępne w urzędzie oraz na stronie www.krosnoodrzanskie.pl/budzetobywatelski, będą mogli zaznaczyć jedno zadanie, które ich zdaniem powinno zostać zrealizowane. Należy zaznaczyć „TAK” przy wybranej przez siebie pozycji oraz „NIE” przy pozostałych. Aby głos był ważny, nie można zostawić żadnej wolnej kratki.

W sumie na budżet obywatelski gmina przeznaczyła 350 tysięcy złotych.

A co znajduje się na liście zadań? Jest spory wybór. Z 30 inwestycji zakwalifikowało się 19. Są tam między innymi doposażenie skateparku, budowa parkingu przy ul. Pułaskiego, nowe chodniki w Gostchorzu, Sarbii, Czetowi-cach, Czarnowie, budowa sceny widowiskowej przy boisku w Osiecznicy, przebudowa drogi wraz z budową ścieżki rowerowej pomiędzy Łochowicami a Krosnem Odrzańskim. Do tego kilka zadań związanych z oświetleniem oraz placami zabaw. Szacowane koszty większości inwestycji oscylują w okolicach 70 tys. złotych. W sumie na budżet obywatelski gmina przeznaczyła 350 tysięcy złotych.

- Staramy się każdego roku usprawniać tę inicjatywę, która staje się coraz bardziej popularna. Pragniemy wyrównać szanse każdego regionu. Ponadto zdecydowaliśmy, że w tym roku mieszkaniec może oddać tylko jeden głos. Dzięki temu będzie on mógł się naprawdę zastanowić, co jest najbardziej potrzebne. Ponadto usprawni to też działania, po zakończeniu głosowania. Łatwiej i szybciej będzie można wyłonić zwycięzców oraz ruszyć z ewentualnymi pracami - wypowiada się wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.

Zmiany jednak nie wszystkim się podobają. - Ogólnie inicjatywa jest świetna, ale musimy jeszcze podyskutować o szczegółach - stwierdza Mariusz Grycan. - Wydaje mi się, że przy głosowaniu wsie powinny być oddzielone od miasta. Wiele małych osiedli chce mieć własne inwestycje, ale ciężko im konkurować z wioskami. Ponadto jest dużo ciekawych zadań, a mieszkaniec może zagłosować wyłącznie na jedno. W poprzednich odsłonach nie było takich ograniczeń. Wydaje mi się, że trzeba dać możliwość zaznaczenia kilku inwestycji - podkreśla Grycan.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.