Budżet obywatelski w Darłowie. Trwa głosowanie

Czytaj dalej
Fot. UM Darłowo
Wojciech Kulig

Budżet obywatelski w Darłowie. Trwa głosowanie

Wojciech Kulig

Do 30 września trwa głosowanie mieszkańców Darłowa na projekty obywatelskie. Wśród nich m.in. ,,Białe soboty”, ,,Galeria Morska”, czy ,,Różana aleja spacerowa”.

Walka o głosy mieszkańców Darłowa rozpoczęła się 31 sierpnia. Wybór jest dosyć duży, bo do darłowskiego budżetu obywatelskiego na 2018 rok zgłoszono 18 projektów. Każdy z mieszkańców może wybrać trzy projekty z karty do głosowania. W głosowaniu można wziąć udział tylko raz, głosując za pomocą internetu lub karty papierowej, która jest dostępna w Terminalu Odpraw Pasażerskich i Urzędzie Miejskim.

Wśród darłowskich projektów są takie, które nawiązują do służby zdrowia. Przykładem może być projekt zakupu defibrylatorów, wart ponad 39 tysięcy złotych. Zakłada on zakup 7 w pełni automatycznych defibrylatorów, rozlokowanych w różnych punktach miasta. Co ważne, do obsługi urządzeń nie jest potrzebne przeszkolenie, obsługa odbywa się według komunikatów wydawanych prze urządzenie. Defibrylatory miałyby być umieszczone w budynkach, w których przebywają pracownicy od 7:00 do 22:00, takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, czy Zespół Szkół (Liceum) w Darłowie.

Drugim takim projektem są ,,Białe soboty - badania lekarzy specjalistów”. To program pozwalający zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów: endokrynologa, diabetologa, alergologa, kardiologa, urologa.,,Biała sobota” byłaby raz w miesiącu przez cały 2018 rok, w każdą z tych sobót dyżurowaliby lekarze specjaliści. Pacjenci zapisywaliby się na listę dostępną w Urzędzie Miejskim. Koszt projektu to 40 tysięcy złotych.

Jednak wśród wielu pomysłów są również te, które przypominają o historii Darłowa. Takim jest ,,Galeria Morska”. Celem realizacji projektu jest stworzenie Galerii Morskiej, która upamiętniłaby zasłużonych ludzi morza oraz instytucji o charakterze morskim, które poniosły szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej w regionie. Koszt projektu to ponad 31 tysięcy złotych.

Dla miłośników natury jest też pomysł stworzenia ,,Różanej alei spacerowej”. Powstałaby ona przy placu J. Piłsudskiego lub w parku miejskim przy ul. O. D. Tynieckiego, w sąsiedztwie zabytkowej bramy. Projekt uwzględnia budowę krytego chodnika zamkniętego półkolistą kratownicą, podtrzymującą pnącza lub gałęzie drzew. Koszt to 40 tysięcy złotych. Jest też coś dla rowerzystów.

Do budżetu obywatelskiego trafił projekt, który zakłada zabudowanie ławeczek miejskich wiatami, osłaniającymi przed wiatrem, deszczem, częściowo przed słońcem. Wiaty miałby powstać nad czterema ławeczkami zlokalizowanymi wzdłuż alei Jana Pawła II. Koszt projektu to ponad 39 tysięcy złotych.

Dla fanów sportu pojawił się także pomysł stworzenia mobilnych trybun krzesełkowych. Mogą one stanąć na stadionie miejskim, ale również w każdej chwili mogą być wykorzystane podczas imprez organizowanych przez miasto w innym miejscu. Koszt to ponad 39 tys. złotych.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.