Krzysztof Bednarek

Budżet obywatelski w Drawsku Pomorskim. Projekty wybrane, czas na głosowanie

Projekt „Bajkowe przedszkole” polega na ozdobieniu elewacji budynku postaciami z bajek Fot. Krzysztof Bednarek Projekt „Bajkowe przedszkole” polega na ozdobieniu elewacji budynku postaciami z bajek
Krzysztof Bednarek

Drawsko Pomorskie. Rada Budżetu Obywatelskiego wybrała 15 z 24 złożonych przez mieszkańców projektów. Od 18 marca będzie można na nie głosować.

Aneta Kornak-Włodek i Michał Skrzypczak zgłosili projekt przebudowy i wymiany chodnika z dojazdem do altany śmietnikowej o łącznej o wartości 191 tys. zł, w kwartale ulic Bednarska, Sybiraków, Zamkowa, 11 płk. Piechoty.

„Bliżej - dalej mi do Słońca” to projekt Joanny Sawki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Drawska „Meander”, który zakłada budowę kamiennej miniatury układu słonecznego w Drawsku Pomorskim. Wartość projektu oszacowana została na 5 tys. złotych.

Magdalena Mejger-Krasucka i Eryk Krasucki chcą w rejonie osiedla domów jednorodzinnych „Gdyńska” stworzyć „Zakątek. Strefę wypoczynku dla dzieci i ich opiekunów”. To projekt o wartości 150 tys. zł. Autorem kolejnego projektu jest Eugeniusz Piecewicz, który chciałby zagospodarować teren nad rzeką Drawą w miejscu rozwidlenia fosy. Szacowany koszt to 50 tys. zł.

Kolejny projekt tego autora nosi tytuł „Budowa pomnika katyńskiego”. Wartość projektu 15 tys. zł. Trzeci projekt Eugeniusza Piecewicza nosi tytuł „Wolnostojący punkt wymiany czytelniczej”. Wartość - 2,5 tys. zł. Pomysł na zorganizowanie „Manewrów medycznych” ma Michał Walkiewicz z Grupy Medycznej Drawsko. Według planów jest to dwudniowa impreza edukacyjna z symulacjami akcji ratowniczych i testami wiedzy. Wartość projektu wynosi 22 tys. zł.

Tomasz Walkiewicz przygotował projekt pn. „Okra z pomysłem”. To projekt zagospodarowania terenów przy plaży miejskiej ze zjeżdżalniami, urządzeniami do zabawy w wodzie, nagłośnieniem. Koszt - 100 tys. zł. Zbigniew Walkiewicz i Wiesław Piotrowski proponują mieszkańcom i turystom odwiedzającym Drawsko „Podróże w czasie drawskimi ulicami”. Projekt o wartości 50 tys. zł zakłada zamontowanie na deptaku przy ul. Sikorskiego 10 podświetlanych tablic prezentujących dawne fotografie i historie drawskich ulic.

„Bajkowe przedszkole - malowanie elewacji budynku przedszkola” to projekt Katarzyny Jabłońskiej i Rady Rodziców przy Przedszkolu w Drawsku Pomorskim. To projekt dla przedszkola przy ul. Obrońców Westerplatte o wartości 20 tys. zł. Jest też podobny projekt przygotowany przez Kamilę Jabłońską dla drugiego z drawskich przedszkoli, przy ul. Chrobrego 4a. Jego wartość wynosi 10 tys. zł.

„Palisada średniowieczna wioski rycerskiej“ z wieżami obserwacyjnymi to projekt przygotowany przez Wojciecha Kowalczyka, sołtysa wsi Żółte. Przypomnijmy, że ze względu na odkrycia archeologiczne w pobliżu tej miejscowości, Żółte predenduje do miana wioski tematycznej. Wartość projektu wynosi 26,1 tys. zł.

Trzy kolejne projekty, które dotyczą remontów chodników na osiedlu „Toruńska”, przygotowali Jerzy Żółtowski i Janusz Woldanowski. Pierwszy o wartości 46.725 zł dotyczy „Wymiany nawierzchni chodnika z płytek betonowych na kostkę polbruk przy ul. Słowackiego”. Drugi projekt o wartości 44.625 zł polega na „Wymianie nawierzchni chodnika z płytek betonowych na kostkę polbruk przy ul. Prusa”. Trzeci projekt o wartości 104.769 zł dotyczy „Wymiany nawierzchni chodnika z płytek betonowych na kostkę polbruk przy ul. A. Mickiewicza”.

Mieszkańcy złożyli w ramach budżetu obywatelskiego 24 projekty. 15 z nich uzyskało kwalifikacje i od 18 marca będzie można na nie głosować. Wcześniej projekty przyjęte przez Radę Budżetu Obywatelskiego zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w zakładce „Budżet Obywatelski”.

- Jesteśmy miło zaskoczeni różnorodnością projektów - powiedziała nam Elżbieta Koba, sekretarz gminy Drawsko i przewodnicząca Rady Budżetu Obywatelskiego.

- Wśród dziewięciu projektów, które musieliśmy odrzucić, również były interesujące projekty, niestety nie spełniały wymogów formalnych.

Do głosowania nie mogły zostać zakwalifikowane projekty inwestycyjne, które dotyczyły terenów niebędących własnością gminy Drawsko. Na przykład wykonanie połączenia wodnego rzeki Drawy z jeziorem Okra, czy pieszy szlak archeologiczny w górę rzeki Drawy. Oba projekty autorstwa E. Piecewicza.

Pan Eugeniusz najbardziej zawiedziony był tym, że wsparcia nie uzyskał jego projekt pn. „Wydobycie skarbu na ul. Słowiańskiej“. - Pomimo naszych próśb, autor nie wskazał lokalizacji, gdzie projekt byłby realizowany i nie można było ustalić, czy nieruchomość jest własnością gminy - wyjaśniła Elżbieta Koba.

- Nie mogłem podać lokalizacji i zdradzić w ten sposób, gdzie ukryty jest skarb - broni się Eugeniusz Piecewicz.

Przypomnijmy, że chodzi o stare filmy, projektory i cenne przedmioty, których miejsce ukrycia wskazać miał syn przedwojennego właściciela kina w Drawsku.

Głosowanie potrwa od 18 do 31 marca. Głosować będzie można za pośrednictwem kuponów wrzucanych do urny w urzędzie lub za pośrednictwem internetu. Projekt, który zwycięży, sfinansowany zostanie z budżetu obywatelskiego. Drugi w kolejności wniosek i kolejne wnioski też mogą być sfinansowane, aż do wyczerpania puli 280 tys. zł.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.