By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

Czytaj dalej
Fot. Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz

By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

Julita Januszkiewicz

Jarosław Zieliński, podlaski poseł PiS, były minister spraw wewnętrznych chce się dowiedzieć co młodzież wie o Zbrodni Katyńskiej, Katastrofie Smoleńskiej i Obławie Augustowskiej. Dlatego już po raz ósmy organizuje Wojewódzki Konkurs Historyczno - Literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć". Chętni powinni przesyłać swoje prace do 20 kwietnia tego roku.

Już po raz ósmy z inicjatywy posła Jarosława Zielińskiego jest organizowany konkurs. Współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz średnich. Dotychczas wzięło w nim udział 414 uczniów.

Tegoroczna edycja jest szczególna. Przypada bowiem w okrągłą rocznicę wydarzeń.

- Ósma edycja przypada w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 75. rocznicę Obławy Augustowskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej - przypomina poseł Zieliński. - Konkurs zwraca uwagę na trudne wydarzenia w historii połączone ze sobą tragizmem ich skutków. Są tacy, którzy wybierają jedno z tych wydarzeń i przedstawiają swój punkt widzenia, swoje badania. Przywołują bibliografię, bo tego wymaga regulamin konkursu. Uczniowie uczą się więc warsztatu naukowego, dociekając prawdy o tych trzech wydarzeniach, albo dwóch z nich w zależności od wyboru.

Prace konkursowe mogą mieć dowolną formę. To na przykład esej, rozprawa, reportaż, wspomnienia. Należy je przesyłać do 20 kwietnia tego roku na adres: Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Jarosława Zielińskiego, ul. Warszawska 13, 15-062 Białystok lub mailem na adres: [email protected].

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 85 653 77 69. Prace będą oceniać nauczyciele, pracownicy naukowi a także księża.

Na zwycięzców czekają nagrody. To edukacyjna wizyta w Parlamencie RP, wycieczka do IPN, a także nagrody rzeczowe i książkowe. Poseł Zieliński zapowiada, że najlepsze prace zostaną opublikowane.

Czytaj też: arosław Zieliński żegna się z rządem. Nie będzie już wiceministrem spraw wewnętrznych

Zobacz też: Jarosław Zieliński nie zostanie wiceszefem MON. Błaszczak: "Wiceministrem będzie Sebastian Chwałek. To ja ustalam politykę kadrową"

Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.