WM

Bydgoska Krwawa Niedziela na niemieckiej aukcji. Wstrząsające zdjęcia wystawione na sprzedaż

Zachodnią pierzeję Starego Rynku widać tu dość dokładnie... podobnie jak cywilne ofiary późniejszych rozstrzeliwań. Fot. E-Bay Zachodnią pierzeję Starego Rynku widać tu dość dokładnie... podobnie jak cywilne ofiary późniejszych rozstrzeliwań.
WM

Dwa wstrząsające, nieznane dotąd zdjęcia po bydgoskiej Krwawej Niedzieli pojawiły się na niemieckiej aukcji. Jedno trafiło już w prywatne ręce.

Dwa całkowicie nieznane dotąd zdjęcia pokazujące to, co działo się na Starym Rynku we wrześniu 1939 roku pojawiły się całkiem niedawno na niemieckojęzycznym portalu akcyjnym e-bay. Obrazy są wstrząsające.

To jedne z nielicznych zdjęć w ogóle z tego momentu historii miasta.

Zbrodnie też pokazują

- Co pewien czas na aukcjach internetowych pojawiają się zdjęcia z lat 1939-1945 - zauważa Krzysztof Drozdowski, regionalista, autor książek o militarnej historii miasta oraz - kolekcjoner starych wojennych fotografii. - Niekiedy wśród nich znajdują się zdjęcia dokumentujące niemieckie zbrodnie popełnione we wrześniu 1939 r. w Bydgoszczy.

Tak też się stało tym razem, gdy ukazały się na niemieckim portalu aukcyjnym. - na zdjęciach uchwycono polskich cywilów zatrzymanych przez Niemców i doprowadzonych na Stary Rynek w dniu 9 września 1939 r - mówi Krzysztof Drozdowski. - Polacy siedzą na płycie rynku przy zachodniej pierzei i oczekują z nerwowością na swój los. Nie mogli jeszcze wiedzieć co się z nimi stanie. Obecnie wiemy, że większość z nich nie przeżyła.

Zachodnią pierzeję Starego Rynku widać tu dość dokładnie... podobnie jak cywilne ofiary późniejszych rozstrzeliwań.
E-Bay

Zyskują na wartości

W pokazowych egzekucjach na Starym Rynku, w trzech kolejnych dniach od 9 do 11 października zostało zamordowanych około pięćdziesięciu bydgoszczan.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.