Bydgoskie Centrum Onkologii powróciło na pozycję lidera

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanka Sowińska

Bydgoskie Centrum Onkologii powróciło na pozycję lidera

Hanka Sowińska

Najlepszy szpital w kraju uzyskał 918 punktów. Takiego wyniku nie ma żadna inna placówka.

Przed rokiem CO zajęło 6. miejsce w ogólnopolskim rankingu „Bezpieczny szpital”, w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych. W tym - pierwsze! W rankingu, który prowadzony jest od 2004 roku, lecznica zajmowała pozycję lidera przez kilka kolejnych lat.

- To sukces całej załogi - podkreśla prof. Janusz Kowalewski, dyrektor szpitala (placówka zatrudnia na umowę o pracę 950 osób, prawie 240 pracowników ma podpisany kontrakt).

Prof. Kowalewski zwraca uwagę na bardzo szeroki wachlarz pytań, na które odpowiadały szpitale biorące udział w 13. edycji rankingu. - To między innymi bezpieczeństwo pacjentów, wynik finansowy i inwestycje - wymienia.

Mijający rok przyniósł kolejne dwie - ważne przede wszystkim dla pacjentów - inwestycje. W czerwcu otwarto Poliklinikę Centrum - nowoczesny obiekt z wieloma gabinetami specjalistycznymi i zabiegowymi, z elektronicznym system prowadzenia kolejki. We Włocławku udało się wreszcie uruchomić Zakład Radioterapii. - Jest zintegrowany z tym, co wykonujemy w bydgoskim ośrodku - mówi prof. Kowalewski. - Otwarty został także Zakład Genetyki Molekularnej, który pozwala na prowadzenie terapii indywidualnej, dopasowanej do pacjenta.

„Ranking szpitali 2016” pokazał, że poprawa jakości leczenia, wzrost bezpieczeństwa chorych i duża popularność danej lecznicy wśród pacjentów nie zawsze idą w parze z poprawą sytuacji finansowej.

Jak pod tym względem wypada lider rankingu (o problemach finansowych CO głośno było w pierwszej połowie roku)?

- Dzięki różnym posunięciom - restrukturyzacja, oszczędności i reorganizacja - kończymy rok na plusie. Niewielkim, bo 400- tysięcznym, ale cieszy i to - dodaje szef CO.

Nie będzie - przynajmniej w pierwszym półroczu 2017 r. - nowych poradni w Poliklinice. Szpital musi stanąć do konkursu i walczyć z innymi oferentami.

O „oczko” wyżej niż w ubiegłym roku jest szpital MSW w Bydgoszczy - tym razem zajął 25. miejsce.

- Miarą sukcesu są ludzie - personel szpitala i dobre zarządzanie. Nie stoimy w miejscu. Potrzeby otoczenia wyznaczają kierunki naszego rozwoju - mówi Mirosława Cieślak, zastępca dyr. ds. ekonomiczno-administracyjnych lecznicy MSW.

Przypomina, że szpital konsekwentnie uzupełnia „kompleksowość w zakresie opieki nad starszymi pacjentami”.

- Mamy Zakład Opiekuńczo- Leczniczy, w 2015 roku otworzyliśmy oddział geriatrii i poradnię geriatryczną. W tym roku do dyspozycji pacjentów oddaliśmy Dzienny Dom Opieki Medycznej. Poza tym, po czterech latach przebudowy, doczekaliśmy się nowoczesnego bloku operacyjnego - wymienia Mirosława Cieślak.

W „Złotej Setce” szpitali znalazło się jeszcze sześć placówek z regionu. Miejsce 46. zajmuje Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.

- Mieliśmy już wyższe lokaty w tym rankingu - przypomina dyrektor Eligiusz Patalas. - Swego czasu znaleźliśmy się nawet w pierwszej dziesiątce. Wówczas jednak przeprowadzaliśmy inwestycje warte 12 milionów złotych rocznie. Niższy wynik to między innymi efekt wyhamowania inwestycji.

Nie ukrywa, że i to miejsce go cieszy. - Dwanaście lat temu zakładaliśmy z zespołem, że będziemy dążyć do tego, by znaleźć się wśród pięciu najlepszych szpitali w województwie i wśród pięćdziesięciu w kraju. Ten cel realizujemy, więc cały nasz zespół ma powody do zadowolenia - komentuje.

Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach jest na 76. miejscu. - Mogę wyrazić zadowolenie - mówi Maciej Polasik, z-ca dyr. ds. medycznych. - Jeszcze dokładnie przeanalizujemy wyniki, ale z pobieżnej oceny wydaje się, że mamy dobrą lokatę. Mamy siódme miejsce w województwie pomorskim i drugie - po Lęborku - w kategorii szpitali powiatowych.

W pierwszej dziesiątce najlepszych lecznic w regionie znalazł się 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy (8. miejsce), Szpital „Eskulap” Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń w Osielsku (27. lokata), Szpital Uniwersytecki nr 1 (pozycja 37.) „Biziel” (45. miejsce) i Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (miejsce 63.).

Organizatorem 13. edycji „Rankingu szpitali 2016” jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Patronat medialny sprawuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.