Bydgoskie szpitale podległe samorządowi województwa zostały liderami prestiżowego rankingu "Rzeczpospolitej"

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Bydgoskie szpitale podległe samorządowi województwa zostały liderami prestiżowego rankingu "Rzeczpospolitej"

Hanna Walenczykowska

Bydgoskie szpitale: Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Dziecięcy znalazły się w gronie liderów prestiżowego, ogólnopolskiego rankingu „Bezpieczny szpital”.

„Rzeczpospolita” opublikowała wyniki XVII edycji rankingu „Bezpieczny szpital 2020”, który od lat współorganizuje z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

- Ranking pokazuje, że po etapie inwestycji przychodzi czas na dbałość o doświadczenie pacjenta. To on staje się centrum działań liderów w województwach, którzy planując kolejne inwestycje, myślą przede wszystkim o tym, jak przełożą się one na komfort chorego. Nawet jeśli trzeba działać w pandemicznych warunkach – komentuje rezultaty Joanna Ćwiek, „Rzeczpospolita”.

Bydgoskie Centrum Onkologii utrzymuje wysoki poziom

Bydgoskie Centrum Onkologii jest szpitalem, który od lat znajduje się w czołówce najbardziej bezpiecznych dla pacjentów szpitali zajmując pierwsze, bądź drugie miejsce. W tym roku Centrum Onkologii zostało sklasyfikowane na miejscu drugim.

- Centrum było, jest i będzie robiło wszystko, by zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim pacjentom. Mimo pandemicznych, bardzo trudnych warunków nie spadła jakość świadczonych w Centrum Onkologii usług i od lat niezmiennie pozostaje na najwyższym, europejskim poziomie - mówi Agnieszka Bielińska, rzeczniczka CO w Bydgoszczy.

Agnieszka Bielińska dodaje, że na tak wysokie notowania szpitala największy wpływ ma zaangażowanie wysoko wyspecjalizowanej kadry.

Najlepszy bydgoski szpital pediatryczny

Natomiast Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy został wyróżniony otrzymując pierwsze miejsce w gronie szpitali pediatrycznych.

- To co szpital osiąga jest wynikiem empatii i wrażliwości marszałka województwa oraz jego otoczenia. Dzięki niemu mamy nowoczesny szpital, możemy stosować nowoczesne technologie – twierdzi Edward Hartwich, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Dyrektor dodaje, że status lidera w gronie szpitali pediatrycznych jest sukcesem całego województwa.

Edward Hartwich podkreśla również, że bez znakomitej, zmotywowanej i zdeterminowanej kadry zajęcie pierwszego miejsca w rankingu nie byłoby możliwe.

Dyrektor bydgoskiego szpitala dziecięcego wskazuje jeszcze na jeden znaczący element, czyli na realizację projektu modernizacji i rozbudowy wszystkich szpitali podlegających samorządowi województwa. Przypomnijmy, że samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne prowadziła m.in. przebudowę i rozbudowę bydgoskiego szpitala dziecięcego. Inwestycję tę zakończono w 2018 roku.
- Pomysł nie spotkał się z entuzjazmem wielu ludzi – przypomina Edward Hartwich. - Dobrze się stało, że ta opcja zwyciężyła. Mam osobistą satysfakcję, bo mogłem w tym uczestniczyć. Mówię to, bez uczucia próżności. Cieszę się, życie pokazało, że mieliśmy rację.

Eksperci uzasadniają

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest dziś placówką wielospecjalistyczną.
- Leczy 15 tysięcy małych pacjentów, może się pochwalić unikalnymi procedurami, takimi jak leczenie niedosłuchu i wszczepianie implantów ślimakowych i pniowych także u pacjentów między pierwszym a drugim rokiem życia. 1 października 2020 r. odbyła się tu pierwsza w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej, operacja wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu u dwuletniego dziecka. W ten sposób szpital dołączył do elitarnego grona pięciu europejskich ośrodków stosujących tę metodę leczenia u dzieci – czytamy w uzasadnieniu wyników rankingu.

Bydgoskie centrum pulmonologii w pierwszej dziesiątce
Warto dodać, że bardzo wysokie 8 miejsce na liście 100 najbezpieczniejszych szpitali zajęło Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.
Wyróżnione w rankingu „Bezpieczny Szpital 2020” wysokimi notami jednostki podlegają samorządowi województwa.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.