Hanna Walenczykowska

Bydgoszcz słono płaci za reformę

Budynek Zespołu Szkół nr 9 przy ul. Cichej w Bydgoszczy został ocieplony. Odnowiono też jego elewację. Fot. Dariusz Bloch Budynek Zespołu Szkół nr 9 przy ul. Cichej w Bydgoszczy został ocieplony. Odnowiono też jego elewację.
Hanna Walenczykowska

Bydgoszcz za wprowadzenie reformy zapłaci 10 milionów złotych. W wyniku likwidacji gimnazjów pracę już straciło 78 nauczycieli.

Szkoły podlegające miastu są gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego.

- Dyrektorzy pracowali przez całe wakacje, aby szkoły były gotowe na nowy rok szkolny - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta miasta Bydgoszcz. - Koszt skutków wprowadzanej reformy oświaty w Bydgoszczy, tylko w tym roku, to około 4,5 miliona złotych. Docelowo, zmiana ustroju szkolnego będzie nas kosztowała 10 milionów złotych.

Miasto na sfinansowanie skutków reformy, do tej pory, otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości prawie 640 tysięcy złotych.

Muszą odejść z zawodu

Jak nas poinformowała Iwona Waszkiewicz, z pracą w szkołach musiało się pożegnać 78 nauczycieli. Pierwotnie zakładano, że zatrudnia w zawodzie nie znajdzie prawie 100 osób.

- To naprawdę niedużo w porównaniu z wieloma innymi, dużymi samorządami - uważa Iwona Waszkiewicz i wyjaśnia: - To efekt utworzenia Miejskiego Banku Nauczycieli i współpracy dyrektorów.

W poniedziałek, 4 września, w nowej szkole, oddanej do użytku w tym tygodniu, znajdującej się przy ul. „Bora” Komorowskiego nastąpi uroczyste otwarcie roku szkolnego 2017/2018.

Szkoły gotowe do pracy

- Zapewniam, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować nasze szkoły do zmian wywołanych reformą edukacji i aby jej negatywne skutki były jak najmniej odczuwalne przez uczniów, rodziców i nauczycieli - oświadcza Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - A przypomnę, że samorządy miały na to bardzo mało czasu. Propozycję siatki szkół przygotowaliśmy w krótkim czasie. Później przeprowadziliśmy konsultacje, rozmowy z rodzicami, nauczycielami i ostatecznie przyjęliśmy sieć szkół, w zasadzie nie odbiegającą kształtem od pierwotnego projektu.

Droga reforma

Wprowadzenie zmian wiąże się z dużymi nakładami finansowym, tylko w tym roku miasto wydało ok. 4,5 mln zł.

W minionych latach, kiedy funkcjonowały gimnazja wśród bydgoskiej młodzieży wielką popularnością cieszyły się gimnazja sportowe i klasy dwujęzyczne. Co otrzymają teraz w zamian?

Zapewniam, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować nasze szkoły do zmian.
Iwona Waszkiewicz

- Tworzymy nowe oddziały sportowe, mistrzostwa sportowego i dwujęzyczne w klasach siódmych - tłumaczy Iwona Waszkiewicz.

Nauczyciele na bruku

Likwidacja gimnazjów, co oczywiste, ograniczyła liczbę nauczycielskich etatów. Przed wakacjami szacowano, że wprowadzenie reformy edukacji dla 100 osób oznacza rozstanie się z zawodem.

- Obecnie ze szkołą pożegna się 78 nauczycieli - twierdzi zastępca prezydenta Bydgoszczy i podkreśla, że tak korzystny efekt uzyskano dzięki utworzeniu Miejskiego Banku Nauczycieli i wzorcowej współpracy dyrektorów szkół.

Oświatowe inwestycje

Mówiąc o nowym roku szkolnym nie można nie wspomnieć o naszych inwestycjach. Miasto po 25 latach przerwy oddało wreszcie nowoczesny gmach, w którym uczyć się będą najmłodsi mieszkańcy Fordonu.

- Przeniosła się do niego Szkoła Podstawowa nr 9, utworzono w nim także przedszkole. Inwestycja kosztowała 44 miliony złotych - wylicza Iwona Waszkiewicz. - Drugie ważne zadanie to program termomodernizacji. Jedną ze szkół, która poddana została ostatnio tym pracom, jest Zespół Szkół nr 9 im. Bydgoskich Olimpijczyków przy ul. Cichej. Na termomodernizację szkół i przedszkoli, przy wsparciu unijnym, w okresie dwóch lat przeznaczymy ponad 100 milionów złotych.

Zapamiętają ten dzień

Na internetowych stronach Kuratorium Oświaty odnaleźć można oświadczenie kierowane do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów.

- 1 września 2017 r. zostanie zapamiętany jako początek niezwykle istotnych zmian w systemie oświaty w naszym kraju. Ich głównym celem jest znaczna poprawa warunków i efektów kształcenia. By to osiągnąć potrzebny jest wysiłek i współdziałanie wszystkich odpowiedzialnych za edukację w szkole, samorządzie i instytucjach państwowych - oświadczył Marek Gralik, kurator oświaty.

Odmienne zdanie o skutkach reformy mają członkowie ZNP, którzy przygotowali akcję protestacyjną.

- „Wspólnie dla szkoły” - pod takim hasłem w poniedziałek (4 września) przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej protestować będą rodzice, nauczyciele i koalicja „Nie dla chaosu w szkole” - informują związkowcy.

Warto wiedzieć rok szkolny 2017/18

Rozpoczyna się 4 września 2017 roku, kończy 22 czerwca 2018 roku.

W kalendarzu dla województwa kujawsko-pomorskiego przewidziano następujące przerwy: Zimowa przerwa świąteczna (23 - 31 grudnia), ferie zimowe (12 - 25 lutego 2018), wiosenna przerwa świąteczna (29 marca - 3 kwietnia). Terminy egzaminów: gimnazjalnych, maturalnych i zawodowych ustali Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nastąpi 22 czerwca 2018. Wakacje letnie potrwają do 1 września 2018 roku.

Zobacz też:

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.