Bydgoszczanie ruszyli do aptek po płyn Lugola. Nie przyjmuj go na własną rękę!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt/archiwum Polska Press
Małgorzata Pieczyńska

Bydgoszczanie ruszyli do aptek po płyn Lugola. Nie przyjmuj go na własną rękę!

Małgorzata Pieczyńska

- Preparatów z jodem nie należy przyjmować samodzielnie, bez zgody lekarza - twierdzą specjaliści. Tymczasem bydgoszczanie ruszyli do aptek... Wszystko przez informacje o rzekomej groźnej awarii w elektrowni atomowej.

Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Agencja Atomistyki uspokajają, że zagrożenia nie ma i apelują do Polaków, by nie przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

- Na terenie elektrowni jądrowej w Tihange nie doszło do awarii, a cytowane w informacjach medialnych „mikropęknięcia” w reaktorze nie mają wpływu na jego bezpieczeństwo. Nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski, ani innych państw europejskich. - podała w specjalnym komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki.

Tymczasem bydgoszczanie, mając w pamięci katastrofę elektrowni atomowej w 1986 roku w Czarnobylu, ruszyli do aptek.

- To istne szaleństwo. Od piątku przychodzi do nas mnóstwo pacjentów, którzy chcą kupić płyn Lugola lub tabletki z jodem - mówi Monika Nowakowska z Apteki Żyj Zdrowo na bydgoskich Kapuściskach. - Nawet nie pytają jak takie preparaty stosować. Kupują w ciemno, tak na wszelki wypadek. Tabletki z mniejszą dawką jodu bez recepty jeszcze mamy w sprzedaży, ale płynu Lugola już nie. Nie ma go też w hurtowniach.

Podobnie jest w innych bydgoskich aptekach. - U nas głównie mamy zapytania o płyn Lugola - mówi Tomasz Przybysz z Miller Apteki. - Odradzam jednak przyjmowanie preparatów z jodem bez konsultacji z lekarzem. Nie sugerujmy się też żadnymi licznymi podpowiedziami z Internetu, bo możemy sobie zaszkodzić.

Podobnego zdania są specjaliści. - Podawanie jodu powinno odbywać się pod kontrolą - podkreśla lek. med. Bogdan Guryn, endokrynolog z Zakładu Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela. - Może bowiem nastąpić uaktywnienie nadczynności lub niedoczynnosci tarczycy. Gdy dojdzie do zablokowania tarczycy jodem utrudnia to możliwości jej leczenia i opóźnia diagnozowanie chorób tarczycy, w tym np. istniejącego nowotworu tarczycy, o którym możemy nawet nie wiedzieć.

To istne szaleństwo. Od piątku przychodzi do nas mnóstwo pacjentów, którzy chcą kupić płyn Lugola lub tabletki z jodem

Wszystkiemu winne doniesienia o domniemanej awarii reaktora w elektrowni jądrowej w belgijskiej miejscowości Tihange. W świat poszła też wiadomość, że w niemieckim Akwizgranie już kilka dni temu rozpoczęła się akcja rozdawania tabletek z jodem w obawie przed ewentualnym skażeniem promieniotwórczym.

Chcą mieć płyn

Jak sytuacja wygląda w innych bydgoskich aptekach, z którymi wczoraj się kontaktowaliśmy?

- U nas też w ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie zakupem płynu Lugola. Pyta o niego wielu pacjentów. To jakieś szaleństwo - mówi Tomasz Przybysz, magister farmacji z Miller Apteki. - Chyba ludzie chcą mieć w domu ten preparat tak na wszelki wypadek. Odnoszę wrażenie, że dzięki temu poczują się bezpieczniej. Tymczasem mam rodzinę w Belgii i wiem, że nikt z nich nie bierze preparatów z jodem, choć mieszkają kilkadziesiąt kilometrów od tej elektrowni. Zresztą przyjmowanie jodu powinno się konsultować z lekarzem.

Przed stosowaniem jodu na własną rękę przestrzega też Ministerstwo Zdrowia, bo jak każdy lek, może on powodować działania niepożądane. Potwierdza to też lek. med. Bogdan Guryn, specjalista endokrynolog z Zakładu Endokrynologii i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy.

- Już spożycie jednej dawki płynu Lugola sprawia, że jodochwytność tarczycy może zostać zablokowana - mówi lekarz. - A to wyklucza pewne drogi diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu tarczycy nawet na okres kilku miesięcy, czyli mówiąc krótko opóźnia diagnozę. Podawanie jodu bez kontroli lekarskiej może wywołać zapalenie tarczycy. Możliwe jest, między innymi, wystąpienie nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Jod, jak każdy lek, może też wywołać reakcje alergiczne, np. wysypkę skórną, obrzęk śluzówek, zaburzenia układu pokarmowego, w tym biegunkę. Przyjęcie zbyt dużej dawki jest niebezpieczne dla zdrowia.

Już spożycie jednej dawki płynu Lugola sprawia, że jodochwytność tarczycy może zostać zablokowana

Nic nam nie grozi

Małgorzata Pieczyńska

Moją przygodę z dziennikarstwem zaczęłam od pracy w dziale sportowym. Do dziś moją najbardziej ulubioną dyscypliną sportu jest siatkówka. W "Expressie" pracuję od 2007 roku. Obecnie zajmuję się głównie edukacją. Bardzo cenię sobie bezpośredni kontakt z uczniami i nauczycielami. Piszę też o seniorach, służbie zdrowia i innych tematach społecznych. Ten zawód wciąż daje mi dużo satysfakcji, zwłaszcza, gdy udaje się komuś pomóc. W tej pracy każdy dzień jest inny, zaskakujący, bo życie często lubi nas zaskakiwać.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.