Paweł Stachnik

Był mężczyzną niepozornym. Niewysoki, szczupły. Kościuszko, jakiego nie znamy

Był mężczyzną niepozornym. Niewysoki, szczupły. Kościuszko, jakiego nie znamy Fot. Archiwum
Paweł Stachnik

Rok Kościuszki. 200 lat temu zmarł Tadeusz Kościuszko. Był postacią niezwykłą. Znamy go, jako dowódcę powstania, ale zajmował s ię także inżynierią wojskową, malarstwem, ogrodnictwem i komponowaniem muzyki. Umiał też pracować na tokarce. Jego popularność w XIX wieku miała prawdziwie światowy zasięg.

Był mężczyzną niepozornym. Niewysoki, szczupły, drobnej budowy ciała, o nieregularnych rysach twarzy i zadartym nosie. Generał Karol Kniaziewicz pisał o nim, że sprawiał wrażenie niczym niewyróżniającego się, przeciętnego szlachcica. Zupełnie nie przystawał do powszechnego wyobrażenia o zwycięskim wodzu, bohaterze narodowym, generale.

Wrażenie to pogłębiała nieśmiałość, introwertyczność i skromność. Jego przełożony, amerykański generał Nathanael Green, pisał o nim: „Bardzo skromny. Nadal nie wie, że czegoś wybitnego dokonał”. Wątek skromności pojawia się w zapiskach wielu ludzi, którzy się z nim zetknęli.

Odznaczał się też pracowitością i fachowością w swoim wojskowym rzemiośle, co podkreślali wszyscy jego zwierzchnicy, łącznie z niechętnym mu księciem Józefem Poniatowskim, który napisał: „Mąż odważny i roztropny w walce”.

Wydawać by się mogło, że postać Tadeusza Kościuszki jest dobrze znana, a jego biografia nie kryje żadnych tajemnic. Każdy Polak w końcu wie, kim był Naczelnik i potrafi o nim coś powiedzieć. Tyle że są to zwykle stereotypowe stwierdzenia typu: zwycięzca spod Racławic, bohater dwóch narodów, dowódca kosynierów…

Kto jednak wie, że Kościuszko był uzdolnionym malarzem i rysownikiem? Że miał całkiem sporo romansów? Że umiał pracować na tokarce? Albo że komponował utwory muzyczne?

Nieszczęśliwe miłości

- Po ukończeniu Szkoły Rycerskiej dla Kościuszki nie znalazło się miejsce w szczupłej armii Rzeczypospolitej. Został więc nauczycielem Ludwiki Sosnowskiej, córki Józefa Sosnowskiego, magnata, senatora, wojewody smoleńskiego, marszałka, który wprowadził na tron Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Jakie trudności napotkał Kościuszko w czasie kariery wojksowej?
 • Czego jeszcze nie wiemy o Kościuszce?
 • Jaka była największa z jego pasji?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.