Były prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów podejrzany o wzięcie 250 tys. zł łapówki

Czytaj dalej
Fot. arc.
Michał Wroński

Były prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów podejrzany o wzięcie 250 tys. zł łapówki

Michał Wroński

Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła zarzut wzięcia łapówki Jarosławowi K. byłemu prezesowi Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Zdaniem śledczych miał on wziąć 250 tysięcy złotych. Od kogo?

Prokuratura nie informuje, od kogo były prezes GPW miał przyjąć łapówki. Informują natomiast, że usłyszał zarzut „żądania korzyści majątkowej w kwocie 500.000 złotych a następnie przyjęcia kwoty 250.000 złotych, w zamian za doprowadzenia do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego z przeznaczeniem na działalność jednej z warszawskich spółek”.

- Na skutek tych działań doszło do wyrządzenia szkody w majątku spółki GPW w kwocie 15 milionów złotych – przekazała Marta Zawada – Dybek, rzeczniczka Prokuratury. Jak dodaje Jarosław K. złożył wyjaśnienia i nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w spółkach GPW S.A. I GPW Dystrybucja w zakresie „inwestycji środków pieniężnych” toczy się od początku 2014 roku.

Do tej pory – jak przypominają przedstawiciele prokuratury – postawiono sześciu osobom. Arkadiuszowi P., Marzenie N.K. – członkom zarządu warszawskiej spółki oraz Arturowi K. – osobie faktycznie zarządzającej tą spółką, przedstawiono zarzuty: 2 oszustw oraz prania brudnych pieniędzy.

Pierwszy zarzut dot. oszustwa na kwotę 5.000.0000 złotych na szkodę GPW Dystrybucja sp. z o.o. Drugi zarzut dot. oszustwa w kwocie 15.000.000 złotych na szkodę Funduszu Inwestycyjnego. Z kolei zarzut prania brudnych pieniędzy dot.  ponad 5.000.000 złotych i jest związany z wcześniej wyłudzonymi kwotami.

Arturowi K przedstawiono ponadto zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem umowy poręczenie inwestycyjnego oraz zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych, stanowiących zabezpieczenie inwestycji majątkowych. Przemysław T. również usłyszał zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych.

- W śledztwie zarzuty usłyszeli również rzeczoznawca majątkowy oraz jego córka, zarzuty dot. poświadczania nieprawdy w operatach szacunkowych dot. wyceny nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie inwestycji majątkowych – przypominają w komunikacie śledczy.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.