Ceglany koniec XIX i początek XX wieku. Poznaj ciekawe obiekty z tego okresu

Czytaj dalej
Fot. Książka: "Architektura ceglana w Białymstoku"
Tomasz Mikulicz

Ceglany koniec XIX i początek XX wieku. Poznaj ciekawe obiekty z tego okresu

Tomasz Mikulicz

Willa, kamienica, stajnia, wozownia, a nawet dawny dwór. Takie m.in. budynki zostały w Białymstoku po zabudowie ceglanej przełomu XIX i XX wieku. Warto przyjrzeć się bliżej tym ciekawym obiektom.

W tym tygodniu kontynuujemy spacer po ceglanym Białymstoku przełomu XIX i XX wieku. Zacznijmy od odnowionego w ostatnich latach budynku usługowego przy ul. Mazowieckiej 33. Wzniesiono go prawdopodobnie między 1903 a 1910 rokiem jako garbarnię. Nieruchomość należała do rodziny Lewinów. W 1913 roku było tu zatrudnionych 16 robotników. Firma garbarska działała do II wojny światowej, choć w XX-leciu międzywojennym budynek był też wykorzystywany na potrzeby rozszerzenia stojącej na sąsiedniej posesji (przy ul. Mazowieckiej 35) Szkoły Powszechnej nr 11. Po wojnie budynek nadal służył szkolnictwu podstawowemu. Po 1968 przekazano go uniwersytetowi. Obecnie jest własnością prywatną.

Teraz przenieśmy się do willi przy ul. Parkowej 6. Budynek został wzniesiony w 1900 roku przez Huberta Willego. Pochodził z rodziny niemieckich tkaczy osiedlonych w połowie XIX w. w Supraślu. Hubert Wille postawił swoją willę akurat w tym miejscu, bo był dyrektorem technicznych w zlokalizowane w sąsiedztwie fabryce Beckera (dzisiejsza Galeria Alfa). Krewni Hubera Willego mieszkali tu aż do 1984 roku. W 1989 roku nieruchomość kupili Janusz i Ewa Tomaszewscy, którzy stworzyli tu klinikę ginekologiczno-położniczą.

Z centrum miasta kierujemy się na Starosielce, gdzie przy ul. Boboli 49 B stoi budynek z 1905 roku. Został wybudowany jako plebania prawosławnej parafii św. św. Cyryla i Metodego. Kiedy po I wojnie światowej mienie przejął Kościół Katolicki zamieszkał tu słynny proboszcz ks. Paweł Grzybowski. Budynek oprócz pełnienia funkcji plebanii służył też jako miejsce spotkań m.in. drużyny harcerskiej. Obecnie mieści się tu przedszkole.

Czytaj też: Dawna szkoła żydowska czy strażacka wieża obserwacyjna. Poznaj obiekty użyteczności publicznej z początku XX wieku

Kolejny ciekawy obiekt mieści się przy ul. Wojskowej 5. Stoi tam kamienica wzniesiona w 1895 roku przez rodzinę Tykocińskich. W XX-leciu międzywojennym budynek przechodził z rąk do rąk. W 1952 roku odnotowano, że mieszkało w nim 42 lokatorów. Obecnie kamienica stoi pusta.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.