Katarzyna Paczewska

Ceny energii 2019. Od bałaganu z prądem rośnie już napięcie

Ceny energii 2019. Od bałaganu z prądem rośnie już napięcie Fot. Pixabay.com
Katarzyna Paczewska

Do tej pory wszystko było w miarę przewidywalne. Rachunki będą wyższe, bo firmy wnioskują o średnio 30 proc. podwyżki cen prądu. Rząd dopłaci do rachunku. Ale od poniedziałku jest bałagan...

- Firmy chcą podwyżki o 30 procent. Minister mówi, że będą dopłaty. Teraz powiedzieli, że odwołują podwyżki? O co chodzi? To będzie droższy prąd, czy nie? - pyta pani Kazimiera z bydgoskich Wyżyn, która zadzwoniła do nas w czwartek.

Co wiadomo

Już od dłuższego czasu eksperci przewidywali, że firmy energetyczne będą wnioskowały o podwyżki cen energii dla „Kowalskiego”.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie pod koniec listopada, i w dystrybucji można spodziewać się jakichś wzrostów.

Przedsiębiorstwa energetyczne złożyły tzw. wnioski taryfowe do Urzędu Regulacji Energetyki w listopadzie. URE, które analizuje i zatwierdza wnioski taryfowe (tzn. reguluje ceny - decyduje, czy firmy energetyczne rzeczywiście powinny podnieść ceny lub je obniżyć) potwierdziło niedawno, że firmy wnioskują o średnio 30 proc. podwyżki. W połowie grudnia mieliśmy dowiedzieć się o ile wyższe będą rachunki.

Podwyżki dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm miały zostać pokryte przez rekompensaty. Pieniądze do funduszu rekompensat miały pochodzić z opłat za prawa do emisji CO2 oraz z opłaty nałożonej bezpośrednio na spółki.

Czy podwyżki zostaną odwołane? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.