Cerber Motorsport. Cel - zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Anna Kopeć

Cerber Motorsport. Cel - zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce

Anna Kopeć

O najnowszej konstrukcji studentów białostockiej politechniki opowiada ambasadorka projektu - Ewelina Moczulska

Drużyna CerberMotorsport z nowym bolidem szykuje się do wyścigów na europejskich torach. Na jakim etapie przygotowań jest pojazd i jego konstruktorzy?

Ewelina Moczulska, studentka Politechniki Białostockiej i specjalistka ds. marketingu w ekipie CerberMotorsport: Jesteśmy na ostatniej prostej przed wyjazdem na zawody. Przygotowujemy jeszcze konkurencje statyczne, które obejmują: ocenę bolidu od strony technicznej, prezentację kosztów przed sędziami oraz prezentację biznesową - konkurencję, która nie dotyczy technicznych aspektów auta, a umiejętności jego zaprezentowania, zareklamowania. Planujemy też zapakowanie auta oraz wszystkich narzędzi potrzebnych na zawody.

Nad nowym bolidem przez ostatnie osiem miesięcy pracowało 27 osób z Wydziału Mechanicznego. Co trzeba było ulepszyć w pojeździe? Czy testy na torze w Białej Podlaskiej przeszedł pomyślnie ?

Głównym założeniem przy projektowaniu CMS-04 było obniżenie masy całej konstrukcji przy zachowaniu jej niezawodności. Udało nam się to osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu układu wydechowego wykonanego w całości z tytanu, magnezowych felg oraz szerszemu użyciu materiałów kompozytowych i stopów metali lekkich. Po długiej fazie testów jesteśmy pełni optymizmu przed wyjazdem na zawody.

Pierwszy w tym sezonie wyścig już w tym tygodniu we Włoszech. To dla Was ważne miejsce ze względu na ubiegłoroczne zwycięstwo. Czy tym razem też wrócicie z tarczą?

W ubiegłym roku stanęliśmy na podium, zajmując 2. miejsce w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Celem w tym sezonie jest zajęcie miejsc w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej na każdych zawodach - w lipcu we Włoszech, a w sierpniu w Czechach i na Węgrzech.

Obecnie w globalnym rankingu Formula Student zajmujecie 35. miejsce na 547 zespołów z całego świata. To ogromy sukces. Co miało na to wpływ?

Suma sześciu ostatnich startów zespołu. Wysokie miejsce zawdzięczamy naszym historycznym startom w sezonie Formula Student w ubiegłym roku: 33. miejsce w Anglii, 2. miejsce we Włoszech, 4. miejsce w Czechach oraz 20. miejsce na Węgrzech.

Białostocki bolid będzie się ścigał nie tylko w Europie.

W przyszłym roku dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będziemy mieli możliwość zaprezentowania się na najstarszych zawodach Formuly Student w Michigan. Do tej pory zespół Cerber Motorsport startował na zawodach jedynie w Europie, start w Stanach Zjednoczonych pozwoli na znaczne poszerzenie naszych horyzontów.

Anna Kopeć

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.