Cerber Motorsport. Cel - zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Anna Kopeć

Cerber Motorsport. Cel - zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce

Anna Kopeć

O najnowszej konstrukcji studentów białostockiej politechniki opowiada ambasadorka projektu - Ewelina Moczulska

Drużyna CerberMotorsport z nowym bolidem szykuje się do wyścigów na europejskich torach. Na jakim etapie przygotowań jest pojazd i jego konstruktorzy?

Ewelina Moczulska, studentka Politechniki Białostockiej i specjalistka ds. marketingu w ekipie CerberMotorsport: Jesteśmy na ostatniej prostej przed wyjazdem na zawody. Przygotowujemy jeszcze konkurencje statyczne, które obejmują: ocenę bolidu od strony technicznej, prezentację kosztów przed sędziami oraz prezentację biznesową - konkurencję, która nie dotyczy technicznych aspektów auta, a umiejętności jego zaprezentowania, zareklamowania. Planujemy też zapakowanie auta oraz wszystkich narzędzi potrzebnych na zawody.

Nad nowym bolidem przez ostatnie osiem miesięcy pracowało 27 osób z Wydziału Mechanicznego. Co trzeba było ulepszyć w pojeździe? Czy testy na torze w Białej Podlaskiej przeszedł pomyślnie ?

Głównym założeniem przy projektowaniu CMS-04 było obniżenie masy całej konstrukcji przy zachowaniu jej niezawodności. Udało nam się to osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu układu wydechowego wykonanego w całości z tytanu, magnezowych felg oraz szerszemu użyciu materiałów kompozytowych i stopów metali lekkich. Po długiej fazie testów jesteśmy pełni optymizmu przed wyjazdem na zawody.

Pierwszy w tym sezonie wyścig już w tym tygodniu we Włoszech. To dla Was ważne miejsce ze względu na ubiegłoroczne zwycięstwo. Czy tym razem też wrócicie z tarczą?

W ubiegłym roku stanęliśmy na podium, zajmując 2. miejsce w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Celem w tym sezonie jest zajęcie miejsc w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej na każdych zawodach - w lipcu we Włoszech, a w sierpniu w Czechach i na Węgrzech.

Obecnie w globalnym rankingu Formula Student zajmujecie 35. miejsce na 547 zespołów z całego świata. To ogromy sukces. Co miało na to wpływ?

Suma sześciu ostatnich startów zespołu. Wysokie miejsce zawdzięczamy naszym historycznym startom w sezonie Formula Student w ubiegłym roku: 33. miejsce w Anglii, 2. miejsce we Włoszech, 4. miejsce w Czechach oraz 20. miejsce na Węgrzech.

Białostocki bolid będzie się ścigał nie tylko w Europie.

W przyszłym roku dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będziemy mieli możliwość zaprezentowania się na najstarszych zawodach Formuly Student w Michigan. Do tej pory zespół Cerber Motorsport startował na zawodach jedynie w Europie, start w Stanach Zjednoczonych pozwoli na znaczne poszerzenie naszych horyzontów.

Anna Kopeć

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.