Monika Smól

Chcesz pracować w Holandii? Przyjdź dziś

Magdalena Mrozek: Dziś w  ofercie będzie praca w Holandii. Fot. Monika Smól Magdalena Mrozek: Dziś w ofercie będzie praca w Holandii.
Monika Smól

Rozmowa z Magdaleną Mrozek, pośrednikiem pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Chełmnie o ofercie dla osób bezrobotnych.

- Dni Otwarte Funduszy Europejskich zaplanowano w Młodzieżowym Centrum Kariery w Chełmnie na czwartek i piątek. Czego można się spodziewać?
- Pierwszego dnia można skorzystać z indywidualnych konsultacji na temat rynku pracy, aktywnego poszukiwania zatrudnienia, kursów i szkoleń zawodowych. Od godz. 8 do 13 w MCK będę czekać, z doradcą zawodowym Barbarą Dziubak, na osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Będzie okazja spotkać się z pracodawcą oferującym zatrudnienie za granicą.

- Chełmnianie są zainteresowani zagranicznymi ofertami pracy?
- Dziś, od godz. 11 do 13, zapraszamy na spotkanie z przedstawicielką agencji pośrednictwa, która przedstawi oferty zatrudnienia w Holandii, ale nie tylko. Osoby bezrobotne, poszukujące pracy, uczniowie, studenci - to coś dla was, warto do nas zajrzeć. Odbędzie się giełda pracy - w tym samym miejscu. Nastąpi prezentacja ofert pracy, zasadach zatrudnienia, miejsca zamieszkania, można dowiedzieć się wszystkiego o potencjalnym pracodawcy i warunkach, jakie może im zapewnić.

- Osoby do pracy w jakich branżach będą poszukiwane?
- Przy produkcji przemysłowej, spożywczej, ale i w magazynach. Właśnie rozpoczyna się sezon na prace w ogrodnictwie, sadownictwie, więc spodziewać można się ponadto ofert ze szklarni czy ogrodów. W magazynach często trzeba znać język, w szklarniach - już nie. Niektórzy pracodawcy mają brygadzistów zarządzających praca z Polski, tam bariery językowe to nie problem.

- Ofertami pracy za granica zainteresowane są bardziej osoby starsze, które straciły pracę czy młodzi, wchodzący na rynek pracy?
- Osoby w różnym wieku. Ostatnio pytali maturzyści. Zaprosiłam ich na dzisiejsze spotkanie.

- Najmodniejszy kierunek emigracji zarobkowej to wciąż „Wyspy”?
- Zdecydowanie Anglia, Niemcy, Holandia. To kierunki znane. Tam Polacy zatrudniają się w różnych sektorach - sadownictwie, ogrodnictwie, przy pakowaniu żywności, pielęgnacji kwiatów.

- Co z ofertą udziału w kursach?
- Zaprezentujemy oferty szkoleń, kursów zawodowych oraz staży realizowanych w ramach projektu „Gwarancja dla młodzieży”.

- W piątek wychodzicie do młodzieży, z którą porozmawiacie o edukacji i pracy w krajach UE.
- To spotkanie informacyjne dla uczniów z Gimnazjum nr 1 w Chełmnie. Chcemy przekazać im informacje o tym, jak wygląda edukacja w różnych krajach Unii Europejskiej. W prezentacjach wypowiada się młodzież z tych krajów, która opowiada o tym, co robią w przerwach, co serwuje ich stołówka, jaki jest sposób nauczania i oceniania, jak wygląda życie szkolne. Po obejrzeniu filmów przeprowadzimy konkurs wiedzy o unii. Mamy nagrody. Zapraszamy osoby uczące się o godz. 9 do naszej siedziby przy Franciszkańskiej. Spotkanie potrwa dwie godziny lekcyjne.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.