Krzysztof Zając

Chcieli przejąć kamienice

Chcieli   przejąć   kamienice
Krzysztof Zając

Zorganizowana dziesięcioosobowa grupa przestępcza chciała przejąć osiem łódzkich kamienic, w tym udziały w trzech budynkach komunalnych: w kamienicach przy ul. Narutowicza 42 i przy ul. Sienkiewicza 27, a także w żłobku znajdującym się w podwórzu posesji przy ul. Zachodniej 55a.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Łodzi. Grupa działała od 2012 r. Fałszując dokumenty, m.in. testamenty, występowała do sądu, próbując przejąć budynki.

Wczoraj przed jedną z kamienic objętych postępowaniem, znajdującą się przy ul. Narutowicza 42, prezydent Hanna Zdanowska mówiła, że w tej sprawie władze miasta, które skierowały do prokuratury zawiadomienie o próbie wyłudzenia budynków, występować będą jako oskarżyciel posiłkowy.

- To pierwszy w Łodzi akt oskarżenia przeciwko osobom, które próbowały nielegalnie wyłudzić budynki - mówiła pani prezydent.

Władze miasta liczą, że wkrótce będą następne akty oskarżenia, bo w prokuraturze jest około 20 zawiadomień o podejrzeniu wyłudzeń, dotyczących około 50 miejskich nieruchomości. Tylko w opisanym przypadku wartość udziałów w budynkach gminnych, jakie chcieli przejąć przestępcy, sięgała 10 mln złotych. Mieli też sięgające ok. 3 mln złotych żądania z powodu tego, że... miasto pobierało za niski czynsz i rzekomi właściciele ponieśli z tego tytułu straty!

Lucyna Lenc z Urzędu Miasta Łodzi, prowadząca specjalny zespół badający wszystkie sprawy o zwrot nieruchomości, podaje, że w ostatnich latach wpływa co roku około 30 takich wniosków.

- Najpierw dokładnie sprawdzamy wszystkie złożone dokumenty, a potem ustalamy, czy osoby występujące o zwrot budynku są faktycznie do tego uprawnione - wyjaśnia.

Mecenas Jarosław Stasiak z zespołu prawnego Urzędu Miasta Łodzi mówi, że duże wątpliwości budzą akty sprzedaży sporządzane tuż przed II wojną światową lub powoływanie się na testamenty ustne.

Krzysztof Zając

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.