Chleb wiejski duży - pszennożytni na zakwasie jest smaczny i zdrowy

Czytaj dalej
Fot. Materiały uczestnika konkursu
Józef Lonczak

Chleb wiejski duży - pszennożytni na zakwasie jest smaczny i zdrowy

Józef Lonczak

Jedyny w swoim rodzaju smak chleba, przyjemny zapach i do tego duży bochen o tradycyjnym wyglądzie - to Chleb wiejski duży zgłoszony do edycji Nasze Dobre Podkarpackie 2020 przez Dom Chleba w Rakszawie. Największymi atutami tego pieczywa robionego na zakwasie są prozdrowotne właściwości i długotrwałość przechowywania, bo zachowuje świeżość przez najmniej tydzień.

Chleb wiejski duży rodem z Domu Chleba w Rakszawie zdaniem smakoszy, jest ucztą dla podniebienia i ma właściwości prozdrowotne, co jest jego największą zaletą.

Z Rakszawy do USA i Australii

Jest wyrabiany na prawdziwym zakwasie, a więc zawiera bakterie probiotyczne, które wspierają pracę układu pokarmowego i wzmacniają odporność organizmu. Właśnie te pozytywne cechy chleba przemawiają za spożywaniem tego rodzaju pieczywa w okresie panującej pandemii koronawirusa, bo wspomagają siły obronne naszego organizmu. Probiotyki w naszej diecie są wskazane, gdyż obecny styl życia, związany ze stresem źle wpływa na utrzymanie mikroflory jelitowej na właściwym poziomie.

Pieczywo o takich cennych właściwościach powstaje w mało znanej jeszcze piekarni w Rakszawie. – To prawda pieczemy ten chleb od kilku lat, sprzedajemy go sklepach Frac w Rzeszowie oraz Leżajsku, Łańcucie i Przeworsku, ale zachwyceni jego smakiem nasi rodacy zabierają go do Stanów Zjednoczonych, a nawet Australii, aby tam podzielić się nim z rodziną i przyjaciółmi – potwierdza Arkadiusz Kot, właściciel Domu Chleba w Rakszawie, w którym powstaje Chleb wiejski duży.

Receptura jest w zasadzie prosta

Zgłoszony do tegorocznej edycji Chleb wiejski duży na zakwasie waży aż 3,2 kg. Jest podstawowym produktem piekarni w Rakszawie. Jego receptura została niedawno dopracowana, ale właściciel piekarni nie robi z tego ścisłej tajemnicy.

– Przepis jest prosty i pochodzi od mojej mamy. – Zawsze podziwiałem smak chleba, który piekła, bo uważałem, że jest najlepszy w świecie. Składniki tego chleba to: mąka pszenna – 70 procent, mąka żytnia 30 procent, maślanka, nieco soli, drożdży oraz tłuszczu roślinnego – wylicza Arkadiusz Kot.

– Natomiast samo przygotowanie ciasta i wypieku wymaga praktyki i dużego zaangażowania. Ciasto chlebowe wyrabiane jest na zakwasie, który jest przygotowany 3 - 4 dni wcześniej. Uformowane i odpowiednio wyrośnięte bochny chleba są wypiekane w piecu zbudowanym z cegły „szamotki”, który jest opalany suchym drewnem sosnowym lub świerkowym – wyjaśnia Arkadiusz Kot.

Na pytanie, czy nie byłoby lepiej sprzedawać chleb mniejszy, pan Arkadiusz powiedział: - Wypiekamy także chleb o takich samych składnikach, ale o połowę mniejszy. Nasz Chleb wiejski duży, zachowuje długo świeżość, tydzień, a nawet dłużej, bo jest robiony na zakwasie. Niektórzy nasi klienci się chwalą, że kroją go na ćwiartki, wkładają do zamrażarki, wieczorem go wyciągają i rano mają zawsze świeży i pachnący chleb.

Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.