Choć nie zakwitły kasztany, maturę czas zacząć

Czytaj dalej
Agnieszka Jedlińska

Choć nie zakwitły kasztany, maturę czas zacząć

Agnieszka Jedlińska

Zimna aura sprawiła, że w tym roku na matury nie zakwitły kasztany... Dziś maturzyści piszą polski, jutro matematykę, a w poniedziałek język obcy, głównie angielski.

Język polski to pierwszy przedmiot z jakim dziś zmierzą się uczniowie na egzaminie maturalnym.

Punktualnie o godz. 9 we wszystkich łódzkich technikach i liceach 5397 osób zasiądzie w ławkach, żeby wypełnić arkusz egzaminacyjny z tego przedmiotu. 5 tysięcy 264 uczniów to tegoroczni absolwenci szkół średnich. Do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego przystąpią także 133 osoby, którym nie udało się zdać za pierwszym razem, rok temu albo w poprzednich latach.

- W naszej szkole do egzaminu przystąpi 160 tegorocznych absolwentów - mówi Maria Włodarczyk, dyrektor II LO. - W piątek mieliśmy uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów i wręczenie świadectw ukończenia szkoły oraz jubileusz Złotych Matur, czyli uroczystość dla tych, którzy egzamin dojrzałości zdawali 50 lat temu. To był niezwykle wzruszający moment.

- Mam nadzieję, że maturzyści spędzili długi weekend odpoczywając, bez nauki na gorąco, na ostatnią chwilę - mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Powinni być wypoczęci i zrelaksowani.

Maturzyści muszą się stawić w szkole, w której zdają egzamin, najpóźniej kwadrans przed jego rozpoczęciem. Na salę mogą wnieść tylko czarny długopis i dowód osobisty (który jest obowiązkowy). Nie wolno mieć kalkulatorów, telefonów, smartfonów ani maskotek na szczęście

Egzamin z języka polskiego trwa 170 minut. Jutro uczniowie piszą obowiązkową matematykę. Na wypełnienie arkuszy będą mieli 180 minut.

Żeby zdać, maturzysta musi zrobić dobrze co najmniej 30 procent zadań z każdego zdawanego przez siebie przedmiotu.

- Matematyka to jest przedmiot, którego maturzyści zawsze boją się najbardziej - dodaje dyr. Zakrzewska.

W poniedziałek maturzyści będą pisać egzamin z języka obcego, w zdecydowanej większości - z angielskiego. Egzaminy ustne i pisemne z innych przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym potrwają do 27 maja.

Agnieszka Jedlińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.