Cień zbrodni nad dawnym miastem. Bydgoszcz na kartach powieści

Czytaj dalej
Fot. Bogusław Hajduk
Dorota Witt

Cień zbrodni nad dawnym miastem. Bydgoszcz na kartach powieści

Dorota Witt

Wkrótce ukaże się kolejna książka Edyty Świętek, której akcja toczy się w Bydgoszczy. Autorka szczegółowo odtwarza klimat minionych czasów. Premierę „Cienia zbrodni”, trzeciego z pięciu tomów sagi „Grzechy młodości”, zaplanowano na luty. O czym przeczytamy? Pytamy Edytę Świętek.

Zdążyła pani osobiście poznać Bydgoszcz?
Spędziłam tu trzy dni i choć pogoda nie była najlepsza, zobaczyłam tyle pięknych miejsc, że bardzo chciałabym wrócić na dłużej. Może uda się na wiosnę. Zapełnia się mój kalendarz spotkań autorskich i choć na trasie nie ma niestety (jak dotąd) miejscowości z województwa kujawsko-pomorskiego, mam nadzieję, że to się zmieni.

Spotkanie w naszym mieście odbyło się zaraz po premierze pierwszego tomu sagi, której akcja toczy się nad Brdą. Dlaczego wybrała pani właśnie Bydgoszcz?
Życie bohaterów moich poprzednich książek toczyło się w Małopolsce, zwłaszcza w Krakowie i Nowej Hucie. Miałam co prawda skok w bok, w Bieszczady, ale to wyjątek. Pomyślałam, że warto tym razem skoczyć na głęboką wodę. Zadałam moim czytelnikom pytanie o to, jakie miasto widzieliby w roli tła do wydarzeń z życia licznej, wielopokoleniowej rodziny, toczących się na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Zaczęli nadsyłać propozycje, niektórzy podsyłali też zdjęcia, linki do ciekawych stron internetowych. Pewna bibliotekarka z Bydgoszczy poleciła swoje miasto, zaczęłyśmy o nim rozmawiać. Cóż, ten wybór był trochę wyrachowany - pomyślałam: skoro pani pracuje w bibliotece, na pewno ma dostęp do ciekawych materiałów archiwalnych. Nie myliłam się. Potem odezwała się jeszcze jedna bibliotekarka, która mieszka w Kruszwicy, ale pochodzi z Bydgoszczy. Też dała mi kilka cennych wskazówek. Tym sposobem zyskałam nie tylko pomoc przy gromadzeniu materiałów, ale i nowe przyjaźnie, które bardzo sobie cenię.

Przeczytaj dalszą część rozmowy

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.