Cieszyn: magnolie kwitną w kwietniu. Jest tu szlak magnolii, a Cieszyn to teraz najpiękniejsze miasto w Polsce CIESZYN MAGNOLIE 2018

Czytaj dalej
Fot. Dorota Niećko
Andrzej Drobik

Cieszyn: magnolie kwitną w kwietniu. Jest tu szlak magnolii, a Cieszyn to teraz najpiękniejsze miasto w Polsce CIESZYN MAGNOLIE 2018

Andrzej Drobik

Wiosną Cieszyn zmienia się w najpiękniejsze miasto w Polsce. Jest tu też jeden z bardziej nietypowych szlaków turystycznych: Szlak Magnolii. Za tydzień, w niedzielę 22 kwietnia 2018 - jedyna okazja w roku, by przejść tym szlakiem z przewodnikiem.

Bez magnolii Cieszyn nie byłby taki sam. Kilka lat temu powstał tu szlak kwitnących magnolii.
- Magnolie są tutaj od bardzo dawna, niemal od początku ich obecności w Europie, kiedy to zostały sprowadzone tutaj pod koniec XVIII wieku przez Francuzów - przypomina Mariusz Makowski, historyk, jeden z inicjatorów cieszyńskiego szlaku magnolii. - Przypuszczalnie pierwsze zostały zasadzone przez ks. Leopolda Szersznika w jego ogrodzie botanicznym.

Właśnie w kwietniu warto przyjechać do Cieszyna i przespacerować się szlakiem kwitnącej magnolii. Trasa prowadzi z placu Kościelnego przy kościele ewangelickim, przez ulicę Sienkiewicza, gdzie kwitną dwa największe krzewy magnoliowe w Cieszynie, ulicę 3 Maja, do parku Pokoju. Proszę spojrzeć na zdjęcia obok - tak wyglądają te miejsca, gdy kwitną magnolie. I choć można trasę przejść samodzielnie, raz w roku organizowana jest wycieczka z przewodnikiem.

Nie ma stałej daty, bo też i magnolie raz kwitną wcześniej, raz później. W zeszłym roku taką wyprawę zorganizowano 10 kwietnia, w tym będzie w niedzielę, 22 kwietnia. O godz. 15 należy się stawić na placu Klasztornym. Wycieczka jest darmowa i trwa około godziny. Proszę mi wierzyć, o magnoliach naprawdę można długo opowiadać! Historia każdego drzewa i budynku, przy którym stoi, jest niezwykła.

Jak wygląda taki spacer? W linku relacja z 2017 roku SZLAK MAGNOLI W CIESZYNIE. SPACER Z PRZEWODNIKIEM 2017. LINK

Przypomnijmy. Magnolia, ozdobne drzewo, osiąga do 7 m wysokości i ma piękne, kielichowate, najczęściej biało-różowe kwiaty. Zyskała popularność w cieszyńskich ogrodach podmiejskich w końcu XIX w. Dla bogatych mieszczan była oznaką prestiżu i statusu majątkowego. Po II wojnie straciła na popularności, od kilkunastu lat ponownie zadomowiła się w przydomowych ogrodach.

W sąsiedztwie muzeum
Trzy drzewka magnolii „Alexandrina”, rosnące przy orkiestronie, tworzą tu niesamowitą atmosferę. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 zmodernizowany z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego.

Zobaczcie gdzie rosną najpiękniejsze magnolie w Cieszynie. Kliknijcie w zdjęcie, a przeczytacie opis

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.