Wojciech Mąka

Ciężarówki w mieście - jazda bez trzymanki

To skutki tragicznego wypadku na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy rok temu. Proces kierowcy TIR-a, oskarżonego o jego spowodowanie, wciąż trwa Fot. Dariusz Bloch To skutki tragicznego wypadku na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy rok temu. Proces kierowcy TIR-a, oskarżonego o jego spowodowanie, wciąż trwa
Wojciech Mąka

Ciężarówki rozjeżdżają samochody osobowe. Przewracają się na zakrętach i wpadają do rowów. Zabijają pieszych. Przyczyną w większości przypadków jest człowiek. Trzeba to zmienić! Nie można...?!

Mandaty mają wliczone w kurs

Dopóki mnie nie złapią na „magnesiku”, to mogę jechać, jak długo chcę - mówi kierowca 18-tonowej ciężarówki . „Magnesik” to sposób na oszukanie tachografu - urządzenia rejestrującego przebieg auta i czas pracy kierowcy. Zwyczajny, ale mocny magnes wisi przy impulsatorze, wysyłającym sygnały do tachografu. Jest na skrzyni biegów ciężarówki. Jazda „na magnesiku” jest karalna. Niektórzy kierowcy TIR-ów jednak tę metodę stosują - żeby więcej kilometrów przejechać, czyli więcej zarobić.

Samochód fruwał

W maju rok temu rozpędzony TIR dosłownie zmiażdżył taksówkę na rondzie Fordońskim w Bydgoszczy. Trzy osoby zginęły - wszystkie. Ze sporego osobowego opla omegi kombi nie było co zbierać; policjanci mówili, że auto wyglądało jak rozgnieciony robak. Proces kierowcy wciąż trwa. W środę w sądzie jeden ze świadków wypadku mówił, że ze zdarzenia pamięta tylko latający w powietrzu samochód.

Mleko i sosny

Lista zdarzeń drogowych z ostatnich dni z udziałem TIR-ów jest długa. Pod Żninem Inspekcja Transportu Drogowego kontrolowała ciężarówki z budowy trasy ekspresowej S5. Wystawiono 5 mandatów za brak legalizacji tachografów oraz „nieprawidłowe operowanie przełącznikiem urządzenia rejestrującego aktywność pracy kierowcy”. Kierowca jednej z ciężarówek wpadł podczas innej kontroli przy budowie S5 - w ogóle nie miał uprawnień do kierowania ciężarówką. Przewoził kilkanaście ton piasku.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.