Co czwarty Polak czuje się wypalony

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Krupińska

Co czwarty Polak czuje się wypalony

Dorota Krupińska

Jak odróżnić chwilowy kryzys czy przemęczenie pracą od wypalenia zawodowego? To drugie jest jednostką chorobową i od 2022 r. będzie stanowić podstawę do zwolnienia lekarskiego.

Czterdziestoletnia Anna pracowała w średniej wielkości firmie w województwie lubelskim. Tak wspomina swoje samopoczucie i dosłownie ucieczkę z pracy:

- Miałam serdecznie dość, pamiętam, to był wtorek, gdy bez zapowiedzi wstałam od biurka i wyszłam z pracy. Poszłam do psychiatry. Po kilku godzinach przyniosłam zwolnienie. Ta wizyta przyniosła mi wielką ulgę, wreszcie się mogłam komuś wyżalić, słowa płynęły, a lekarz cierpliwie słuchał. Diagnoza brzmiała: wypalenie zawodowe, zmęczenie organizmu spowodowane patologicznymi warunkami panującymi w zakładzie pracy. W tej firmie pracowałam blisko dwadzieścia lat.

Pokolenie X pracuje ponad siły, zaś te młodsze X i Z dbają o równowagę psychiczną
dr Barbara Smoczyńska

Coś się we mnie załamało. Złożyło się na to wiele czynników. Kilkakrotnie obniżono nam zarobki, szefowie tłumaczyli się wtedy problemami finansowymi. Nierzadko pracowałam po dziesięć i więcej godzin dziennie, czasami w weekendy, za które nie dostawałam premii ani wolnego. Całkowity brak higieny pracy. Dużo obowiązków, goniące terminy, zżerający mnie stres. Komunikacja z szefostwem też nie należała do łatwych. Gdy miałam problemy z rozwiązaniem zagadnień, nie otrzymywałam pomocy i wsparcia.

Gdy zawiodą wszystkie sposoby, pozostaje zmiana pracy albo przekwalifikowanie się. Dla niektórych może okazać się to nierealne ze względu na wiek, kompetencje czy umiejętności, więc należy wypracować inny schemat działania. 

 

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Krupińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.