Co dalej z cenami prądu? Nadal nie wiadomo ile będziemy płacić w przyszłym roku

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
MW

Co dalej z cenami prądu? Nadal nie wiadomo ile będziemy płacić w przyszłym roku

MW

Politycy PiS wielokrotnie zapowiadali w ostatnich dniach, że pojedyncze gospodarstwa domowe nie odczują wzrostów cen prądu w przyszłym roku. Jak ma się to do rzeczywistości, w której operatorzy wnioskowali o podniesienie taryf o ok. 20-30 proc.? Na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że nowych taryf nie powinniśmy się spodziewać z początkiem stycznia. Na decyzję Urzędu Regulacji Energetyki wciąż czeka choćby Enea.

Nadal nie ma decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który decyduje o cenach prądu. W listopadzie firmy energetyczne zwróciły się do niego z wnioskami o ustalenie nowych taryf na 2019 roku. Te zakładały wzrost cen nawet o 30 proc. Tymczasem politycy rządzącego PiS zapowiadali, że podwyżek dla gospodarstw domowych nie będzie.

Czytaj też: Zatrucie Warty w Poznaniu: Akt oskarżenia przeciwko członkowi zarządu Brosa wróci do prokuratury? Śledztwo ma braki

We wtorek, 18 grudnia, prezes URE wystosował kolejne wezwania do firm energetycznych w ramach prowadzonych postępowań taryfowych. Dlaczego wciąż nie ma decyzji?

Konieczne jest wyjaśnienie wszelkich okoliczności i wątpliwości niezbędnych do zakończenia postępowań

- czytamy w komunikacie URE. „Na poprzednie wezwanie regulatora odpowiedziały wszystkie wezwane spółki, jednak ich odpowiedzi były dalece niewystarczające do zakończenia postępowań administracyjnych” - podkreślono.

Co to oznacza dla Wielkopolan? Na decyzję w sprawie taryf nadal czeka Enea. Nie komentuje szerzej sprawy, dopóki nie zakończy się postępowanie.

Sprawdź: Strajk nauczycieli 2018: MEN przyjrzy się zwolnieniom lekarskim nauczycieli. A co zrobi ZUS?

- W tej chwili nie można ocenić, jak będą kształtować się ceny prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku ponieważ proces taryfikacji cały czas trwa - podkreśla Berenika Ratajczak z biura prasowego Enei.

Prezes URE ustali nowe stawki

Aktualne taryfy miały obowiązywać tylko do 31 grudnia. W związku z toczącymi się postępowaniami przedsiębiorstwa mają prawo do stosowania dotychczasowych taryf także po 31 grudnia. Prezes URE oczekuje na odpowiedzi przedsiębiorstw ws. kosztów energii do 3 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że nowe taryfy nie wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy.

Rekordowe wzrosty

Podwyżki taryf, o które w listopadzie wnioskowały firmy energetyczne są rekordowe w porównaniu do ubiegłych lat. Potwierdza to Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE:

- Co roku były to kilkuprocentowe wzrosty, a czasem nawet spadki taryf. W tym roku firmy wnioskowały o ponad 30 proc. podniesienie taryf.

Dodaje, że w toku postępowania i rozmów, które URE prowadzi z firmami, te zeszły trochę z żądanego poziomu wzrostu taryf. Nadal jednak ma on oscylować wokół nieco ponad 20 proc.

Współpraca: Jakub Oworuszko

MW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.