Co nas czeka w nowym 2017 roku w powiecie drawskim

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Co nas czeka w nowym 2017 roku w powiecie drawskim

Krzysztof Bednarek

Na rynku pracy sytuacja stopniowo się poprawia. Przybywa nowych miejsc pracy. Stan dróg nadal pozostawia wiele do życzenia. Gminom brakuje pieniędzy na kosztowne remonty nawierzchni.

Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych nasz kraj przechodził transformację ustrojową, największym problemem naszego regionu było sięgające 30 proc. bezrobocie. Powiat drawski był w kraju w pierwszej piątce powiatów o największym bezrobociu.

Gospodarka

Teraz sytuacja jest o wiele lepsza. Wprawdzie stopa bezrobocia wynosząca 17,6 proc. to nadal jest więcej od średniej krajowej, to jednak rok 2016 był kolejnym rokiem spadku bezrobocia w naszym powiecie. Firmy, które są na rynku od lat, stopniowo zwiększają zatrudnienie. W powiecie powstają nowe zakłady pracy.

Spółka Abek rozpoczyna w Jankowie koło Drawska Pomorskiego produkcję środków higienicznych. Docelowo firma zatrudniać ma na umowę o pracę 250 osób. Wkrótce rozpocznie się budowa galerii handlowej Hosso w Drawsku Pomorskim ze sklepami, restauracjami, kawiarniami i punktami usługowymi. Pracę znajdzie tu ponad 100 osób. W tym roku w Kaliszu Pomorskim rozpocznie się budowa przetwórni owocowo-warzywnej.

Spółka Salutario zatrudnić ma kilkadziesiąt osób, a ponadto będzie kupowała płody rolne od okolicznych rolników. Wciąż nie pracuje Zakład Przetwórstwa Ryb w Złocieńcu, który miał ruszyć w ubiegłym roku. Dyrektor, choć ma problemy z prawem, zapewnia, że zakład będzie działać. A przypomnijmy, że miało tu pracować 600 osób.

Inwestycje

Prawie w każdej z gmin powiatu drawskiego prowadzone są inwestycje, którymi władze chciałyby się szczególnie pochwalić. Wyjątkiem są zadłużone Ostrowice, w których po zawieszeniu w obowiązkach wójta i Rady Gminy władzę sprawuje komisarz rządowy. Przyjrzyjmy się najważniejszym zadaniom, które realizowane będą w tym roku.

Oczyszczalnie ścieków w Czaplinku, Złocieńcu i Kaliszu Pomorskim po latach użytkowania wymagają modernizacji. W tym roku w ramach unijnego programu „Wodnik” Czaplinek wyda na modernizację swojej oczyszczalni ponad 4 mln zł. Złocieniec i Kalisz Pomorski w tym roku zamierzają przygotować dokumentacje na modernizacje swoich oczyszczalni. Wójt Wierzchowa Jan Szewczyk zapowiada, że też będzie się starał o pieniądze na remont oczyszczalni i na budowę kanalizacji do Świerczyny.

W ciągu najbliższych dwóch lat Drawsko Pomorskie zainwestuje ponad 6 mln zł w budowę kanalizacji. Na dokończenie prac czeka północna część gminy z miejscowościami Nętno, Lasocin, Łabędzie. W Konotopie budowane będą oczyszczalnie przydomowe. Jest też kilka inwestycji, które powinny poprawić zaopatrzenie w wodę na wsi. W Starym Drawsku (gmina Czaplinek) zaplanowano modernizację ujęcia wody i stacji wodociągowej.

W Gajewku (gmina Drawsko Pomorskie) wybudowany zostanie nowy wodociąg. Natomiast burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski zainwestować chce w nowoczesny system podziemnych pojemników do segregacji odpadów komunalnych. W tym roku 14 takich zestawów (każdy zestaw składa się z pięciu pojemników) pojawi się na złocienieckich osiedlach.

Piętą achillesową nadal pozostaje stan naszych dróg. W tym roku Kalisz Pomorski kontynuował będzie modernizację ul. Dworcowej wraz z budową ścieżki rowerowej. Drawsko na drogi zamierza przeznaczyć ponad 3 mln zł. Budowane będą drogi na nowym osiedlu domów jednorodzinnych (ul. Górska, Bieszczadzka, Zakopiańska), w planie jest remont ul. Królewieckiej i rozpoczęcie remontu dróg na osiedlu Mickiewicza.

W gminie Czaplinek remontowana będzie droga od skrzyżowania z drogą krajową nr 20 do miejscowości Niwka. W Drawsku Pomorskim rozpocznie się remont dawnego magazynu soli, w którym w 2018 planowane jest otwarcie muzeum. Remont kosztował będzie 2,2 mln zł. Burmistrz Kalisza zamierza wyremontować wszystkie place zabaw w mieście i na terenie gminy.

W Kaliszu przy ul. Dworcowej powstać ma świetlica dla mieszkańców osiedla i świetlica terapeutyczna.Gmina Złocieniec wykupi od dewelopera dwa budynki i dokończy budowę trzeciego 12-rodzinnego domu przy ul. Wielkopolskiej. W Drawsku Pomorskim deweloper rozpocznie budowę domu mieszkalnego przy ul. 11 Pułku Piechoty

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.