Co robić, by mieć 105 lat?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Co robić, by mieć 105 lat?

Jarosław Miłkowski

Recepta długowieczności? Być miłym, towarzyskim, lubić słodycze i wino. Tak mówi rodzina i znajomi Wandy Kobereckiej, lubuskiej 105-latki z Gorzowa.

- To jest kobieta bez stresu. Uwielbia słodkie rzeczy. Stanu zdrowia w tym wieku można jej tylko pozazdrościć. Nic ją nie boli - opowiadał nam w poniedziałek, 26 września, Bronisław Sikorski. Przyszedł do DPS-u przy ul. Podmiejskiej na urodziny swojej znajomej Wandy Kobereckiej. To oficjalnie najstarsza gorzowianka (w mieście żyje jeszcze 106-latek, ale zameldowany jest w Zachodniopomorskiem).

- Zawsze była pogodna, towarzyska. Lubiła dobre winko wypić - mówiła z kolei z uśmiechem Halina Koberecka, synowa pani Wandy. Zaraz jednak dodała: - Teściowa mówi, że Stalin ją zahartował.

Pani Wanda urodziła się w 1911 r. w Buczaczu (dziś na Ukrainie). W 1940 r. została wywieziona na Sybir, gdzie straciła ojca i syna. Do Gorzowa przyjechała w 1945. Przez pewien czas mieszkała w tej samej kamienicy co Papusza, słynna cygańska poetka. Urodziła troje dzieci, doczekała się pięciorga wnucząt i siedmiorga prawnucząt.

W Gorzowie aktualnie żyje ponad 30 stulatków. - Przez tyle lat świat się niesamowicie zmienił, a pani przeżyła kilka ustrojów - mówił na urodzinach 105-latki prezydent Jacek Wójcicki. Pani Wanda urodziła się jeszcze pod zaborem.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.