Co się zmieni na szkolnej mapie Rzeszowa? Co z gimnazjami?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Beata Terczyńska

Co się zmieni na szkolnej mapie Rzeszowa? Co z gimnazjami?

Beata Terczyńska

Większość rzeszowskich gimnazjów po reformie edukacji stanie się szkołami podstawowymi. „Dziewiątka” jako jedyna zostanie przekształcona w liceum. Zachowa numer IX.

Reforma edukacji zakłada koniec gimnazjów i powrót do ośmioletnich szkół podstawowych.

Większość samodzielnie istniejących gimnazjów w Rzeszowie stanie się szkołami podstawowymi. I tak w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 8 przy ul. Miodowej powstanie SP nr 21. Po Gimnazjum nr 10 przy ul. Partyzantów będzie SP nr 29, a w miejsce Gimnazjum nr 7 przy ul. Rejtana - SP nr 30. Gimnazjum nr 1 przy Pułaskiego przekształci się w SP nr 31. Gimnazjum nr 6 przy W. Pola zostanie włączone do Zespołu Szkół Energetycznych, który sukcesywnie będzie się przeprowadzał z Dąbrowskiego do obiektu po „6”. Natomiast w budynkach przy Dąbrowskiego od września swoje miejsce znajdzie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8, złożony z Przedszkola nr 44 i SP nr 26. Gimnazjum sportowe przy ul. Hetmańskiej przekształci się w sportową podstawówkę.

Gimnazjum nr 2 przy ul. Szopena zostanie włączone do mieszczącego się w tym samym budynku III LO. Z kolei Gimnazjum nr 3 przy Wyspiańskiego - do VIII LO.

Pietryka: Optymistycznie myślę o przyszłości

W wyniku reformy Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi jako jedyne w Rzeszowie zostanie przekształcone w liceum.

- Już od początku, gdy reforma stała się faktem, zaczęliśmy myśleć właśnie o liceum. To daje ogromne szanse i nadzieje na dalszy rozwój

- mówi Marian Pietryka, dyrektor nowego ogólniaka.

Dyrektor chwali się, że buduje IX LO na solidnym fundamencie. „Dziewiątka” w ostatnich 5 latach miała ponad 150 uczniów - laureatów konkursów przedmiotowych oraz najlepsze wyniki egzaminów, powyżej średniej w Rzeszowie czy regionie.

- Wiemy, że musimy przemodelować pewne rzeczy, ale jesteśmy na to przygotowani - zapewnia Pietryka. - Liceum, które stworzymy, z pewnością nie będzie miało powodów do kompleksów.

W planach dwujęzyczne klasy

Plan zakłada liceum z klasami dwujęzycznymi, jak dotąd w gimnazjum.

- Chcielibyśmy przygotowywać młodzież do studiowania na kierunkach medycznych, politechnicznych i prawniczych. Stąd w planach jest utworzenie dwóch klas o profilu biologiczno-medycznym, w tym jednej dwujęzycznej - mówi Marian Pietryka. - Oprócz tego powstanie klasa politechniczna, również dwujęzyczna, i klasa o profilu humanistycz-no-prawniczym.

Klasy będą liczyły do 34 osób.

- Rozpoczęliśmy współpracę, którą zamierzamy kontynuować w liceum, z uniwersytetem, politechniką, WSPiA czy firmą Pratt & Whitney - dodaje Pietryka.

Konkurs na dyrektora „ósemki” do powtórki

Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji, mówi, że dyrektorami nowych szkół tworzonych w miejsce samodzielnych gimnazjów będą dotychczasowi dyrektorzy gimnazjów. Powtórzony zostanie konkurs na dyrektora ZS-P nr 8.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.