Co w prawie piszczy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
AG

Co w prawie piszczy

AG

Resort pracy zachęca do dłuższej pracy. W kwietniu projekty ustaw o nowym III filarze. Są pieniądze na kolejne placówki w ramach programu Senior+

Ministerstwo pracy stara się obecnie podkreślać, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. Można, ale nie trzeba z niego skorzystać.

Jak czytamy na stronie internetowej resortu, „Już obecnie 17 proc. ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o około 8 proc. wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie. Powołani w ZUS doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią na bieżąco wyliczenie emerytury i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego”.

W kwietniu rząd ma przedstawić gotowe projekty ustaw wprowadzających kolejne zmiany w systemie emerytalnym.

Zgodnie z zapowiedziami, na początku przyszłego roku 75 proc. oszczędności z OFE ma trafić na nowe indywidualne konta emerytalne (IKE), przekształcone z dotychczasowych kont OFE. W sumie w OFE jest obecnie około 150 mld zł, więc średnio dostaniemy po 7 tys. zł na nowe konto. Jak podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki, będą to nasze „prywatne oszczędności”. Nie wiadomo jednak, jak zostaną potraktowane „prywatne oszczędności” w dotychczasowych IKE.

Pozostałe 25 proc. pieniędzy z OFE_ma zostać przekazane do państwowego Funduszu Rezerwy Demograficznej, zaś ich wirtualna równowartość zostanie zapisana na kontach w ZUS i będzie uwzględniona w kapitale emerytalnym.

Oprócz likwidacji OFE, rząd chce zobowiązać firmy do zakładania pracowniczych programów kapitałowych, które mają stać się powszechne. Każdy pracownik będzie mógł tam odkładać kilka procent swojej pensji, a w zamian za to pracodawca dopłaci mu drugie tyle. Będzie to obowiązek pracodawcy, nawet jeśli zatrudnia on tylko kilka osób.

Ministerstwo pracy poinformowało o aktualnym stanie realizacji Programu Wieloletniego „Senior +”.

Oprócz wprowadzenia nowej formy placówki „Senior +” (klubu), podwyższono dofinansowanie z 200 zł do 300 zł na miesiąc na jednego seniora w ramach kosztów funkcjonowania placówki Dziennego Domu „Senior +” oraz zwiększono kwotę maksymalną przeznaczoną na jego utworzenie z 250 tys. zł do 300 tys. zł.

Przekazano także Urzędom Wojewódzkim sprawy związane z zawarciem i rozliczeniem umów, aby usprawnić realizację programu. Zdaniem resortu, wysokość środków przeznaczonych na Program Senior + jest obecnie wystarczająca i adekwatna do potrzeb samorządów. W poprzednich edycjach Programu zaplanowane środki na jego realizację nie były w pełni wykorzystywane. W 2015 r. zaplanowano 25 mln zł, a wydatkowano jedynie ok 21 mln zł. W 2016 r. na Program było przeznaczone 40 mln zł, natomiast zgłoszone zapotrzebowanie było niższe i w efekcie wydano tylko około 11 mln zł.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.