Co zmieni się w naszych sądach?

Czytaj dalej
Jarosław Miłkowski

Co zmieni się w naszych sądach?

Jarosław Miłkowski

Ustawa o sądach powszechnych podpisana! Jak wpłynie ona na postępowanie wobec Kowalskiego?

- Ta ustawa nie zmienia nic w zakresie opłat sądowych, procedur czy właściwości danych sądów. Ma pośredni wpływ na obywatela.Prezesi sądów nie będą mogli przecież zmieniać wyroków. Zmienia się jednak zasadniczo sposób ich mianowania – mówi nam prof. Paweł Leszczyński, konstytucjonalista z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Ocenia ustawę o sądach powszechnych, jaką wczoraj podpisał prezydent Polski Andrzej Duda. Jak zmiany, które ona wprowadza wpłyną na działalność sędziów? Zdania są podzielone.

- To powrót do czasów PRL konkretnie do ustawy z 1980 r., kiedy też była absolutna kontrola ministra nad sądami – mówi nam Olimpia Barańska – Małuszek, prezes gorzowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, która na co dzień orzeka w Sądzie Rejonowym w Gorzowie.

- Gdy stawaliśmy się państwem demokratycznym, wprowadziliśmy rozdział sądów od władzy wykonawczej. Teraz natomiast cała władza jest w rękach ministra sprawiedliwości – mówi sędzia.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz w wydaniu PLUS.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.