Bartosz Wojsa

COP24 Katowice 2018: O co chodzi w polityce klimatycznej? Najważniejsze zagadnienia

COP24 Katowice 2018: O co chodzi w polityce klimatycznej? Najważniejsze zagadnienia Fot. ARC
Bartosz Wojsa

W niedzielę, 2 grudnia, w Katowicach rozpocznie się szczyt klimatyczny ONZ. Gdy będzie trwał, w regionie odbywać się będą barbórki. Węgiel i ekologia. Tradycja górniczego Śląska i Zagłębia a troska o planetę. Czy to da się pogodzić? Naukowcy, których cytujemy obok, mówią jasno: musimy odejść od węgla. Czy to scenariusz możliwy do realizacji w naszym regionie?

Przeczytajcie, co nasi eksperci mówią o najważniejszych sprawach w polityce klimatycznej. Profesor Marek Szczepański, socjolog i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przeprowadził kilka lat temu ze swoimi współpracownikami badania wśród młodych górników w Śląskiem. Próbie poddano 880 osób, które mają mniejszy niż 5-letni staż pracy w kopalniach.

- Okazało się, że 90 procent tych osób miało w najbliższej rodzinie górnika, co udowodniło, że tradycja dziedziczenia tego zawodu nie została w Śląskiem przerwana - mówi profesor Szczepański. - Górnictwo kojarzyło się tym młodym ludziom jako dobra branża, bo państwowa. Górnictwo dawało więc pewność płacy i bliskość zatrudnienia od miejsca zamieszkania. I właśnie ten element tradycji rodzinnej oraz przekonania, że kopalnia jest dobrodziejką, która zawsze wypłaci niezłą pensję i pozwoli wyżywić wielu członków rodziny, jest kluczowy - dodaje profesor.

Badania nad młodymi górnikami pozwoliły sprawdzić, jak mocno zakorzenione jest w nich przywiązanie do kopalni. W utrwaleniu tych przekonań pomagali przez lata także politycy.

- Ci ludzie są przekonani, że węgiel jest przyszłością Polski m.in. dlatego, że kolejne pokolenia polityków ich o tym zapewniały. Pamiętam, jak na schodach urzędu marszałkowskiego premier Donald Tusk deklarował, że nie będzie likwidacji kopalń, a być może zostaną otwarte nowe, ponieważ węgiel jest przyszłością regionu i kraju. Później te same frazesy powtarzała premier Beata Szydło, mimo że nie jest to regionalna prawda. Trudno więc, by górnicy nie uwierzyli w deklaracje o roli węgla - podkreśla prof. Marek Szczepański.

Dalej piszemy:

 • tak czy nie dla węgla,
 • jaka energia,
 • co ze smogiem.

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.