Krzysztof Zając

Cyberprzemoc dzieci. Szokujący raport NIK

Cyberprzemoc dzieci. Szokujący raport NIK
Krzysztof Zając

Z cyberprzemocą zetknęło się aż 40 procent uczniów. Są wyzywani, straszeni, ośmieszani. Nauczycielom o tym nie mówią, a rodzice nie zgłaszają tego policji.

Zopublikowanego w tym tygodniu raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że internetowa przemoc dzieci wobec dzieci jest masowym zjawiskiem. Z cyberprzemocą zetknęło się aż 40 procent uczniów. Jednocześnie połowa ankietowanych uczniów twierdzi, że gdyby padła ofiarą takiej przemocy, nie zwróciłaby się do nikogo o pomoc! Z innych badań, na które powołuje się NIK, wynika, że spośród dzieci, które doświadczyły prześladowania przez sieć, tylko 3 procent poinformowało o tym nauczyciela.

Co piąte badane dziecko było poniżane lub ośmieszane przez internet, co trzecie wyzywano, a ponad połowa spotkała się z sytuacją, w którejktoś użył internetu do poniżania lub ośmieszania jego znajomego! Z innego badania wykonanego dla Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że na ponad 10 tysięcy uczniów, w ciągu czterech tygodni poprzedzających sondaż, agresji elektronicznej doświadczyło 25 procent uczniów szkoły podstawowej, 29 proc. uczniów gimnazjów, 19 proc. z liceów i 16 proc. ze szkół zasadniczych. Internetowi przestępcy nie tylko ośmieszają i wyzywają, ale także straszą, szantażują, rozpowszechniają kompromitujące materiały o swoich znajomych.

Łódzka policja ma świadomość tego problemu.

- Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KMP w Łodzi od początku tego roku zrealizował 92 spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których poruszana była tematyka związana z przestępczością internetową, zagrożeniami wynikającymi z nadmiernego korzystania z internetu, jak i zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej w powyższych zakresach. Podobne spotkania realizują również funkcjonariusze Ogniw ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi komisariatów I-VIII KMP w Łodzi - informuje Joanna Kącka, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Policja, wspólnie z łódzkimi sądami, realizuje także lekcje pokazowe podczas inscenizowanych rozpraw sądowych dotyczących tego problemu.

Do łódzkiej policji nie trafiła jednak żadna sprawa dotycząca cyberprzemocy wobec nieletnich. Dzieci milczą...

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.