Cyberprzemoc w sieci jest coraz większa. Ofiarami najczęściej padają dzieci i młodzież

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Rozmawiała Ewa Kurzyńska

Cyberprzemoc w sieci jest coraz większa. Ofiarami najczęściej padają dzieci i młodzież

Rozmawiała Ewa Kurzyńska

Rozmowa z nadinsp. Piotrem Szymańskim, naczelnikiem wydziału do walki z cyberprzemocą w KWP w Rzeszowie.

Gdy idziemy o zmierzchu ciemnym zaułkiem, mamy świadomość ryzyka, że za rogiem może czaić się napastnik. Jednak gdy siedzimy w domowym zaciszu przed komputerem, to czujemy się bezpiecznie. Trudno uwierzyć, że możemy paść ofiarą cyberprzemocy...
Owszem, ale życie potrafi napisać przeróżne scenariusze. Wiele zależy od nas. Duże znaczenie ma fakt, jakie miejsca w sieci odwiedzamy. Wiele zależy także od pomysłowości sprawców oraz naszej podatności na pewne sytuacje, zachowania. Serfując po internecie, warto dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników.

Kto najczęściej pada ofiarą cyberprzemocy?

Dzieci oraz młodzież. Niemniej cyberprzemoc jest obecna także w świecie dorosłych użytkowników sieci. Warto mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju tzw. hejt wypełnia znamiona mowy nienawiści. Młodzi ludzie padają ofiarami cyberprzemocy często ze strony swoich rówieśników. Wyrażając własne sądy w internecie, pamiętajmy o tym, że przykład idzie z góry i dzieci zwykle naśladują zachowania dorosłych: rodziców czy innych bliskich osób.

Prawo chroni osoby, które są celem ataków hejterów?
Tak. W zapisach kodeksu karnego są artykuły, które odnoszą się do mowy nienawiści i mające chronić przed cyberprzemocą w różnych jej przejawach.

Jaka jest w ogóle skala problemu?
Tendencja jest, niestety, rosnąca. Z każdym rokiem notujemy coraz więcej przestępstw noszących znamiona cyberprzemocy. Znaczenie ma fakt, że upowszechnił się internet, komputery oraz urządzenia mobilne, które umożliwiają dostęp do stron www właściwie w każdym miejscu i o każdej porze. Dziś nawet małe dzieci doskonale sobie radzą z obsługą np. smartfona czy laptopa.

Co mogą zrobić rodzice, by chronić swoje pociechy?

Na rynku jest dostępnych dużo programów, które umożliwiają wprowadzenie kontroli rodzicielskiej nad dzieckiem, które korzysta z internetu. To rozwiązania, które uniemożliwiają dziecku np. odwiedzanie stron dla dorosłych lub pozwalają prześledzić ruchy w internecie, jakie strony odwiedzano, jakie treści zamieszczano. Co ważne, to programy łatwe w obsłudze, które jest w stanie zainstalować i obsługiwać nawet mało doświadczony użytkownik internetu.

Podobno policja uruchamia specjalny numer telefonu, pod który będą mogły dzwonić ofiary przemocy w sieci?
Tak. Linia ma służyć m.in. osobom, które szukają rady, jak chronić dziecko korzystające z sieci, co zrobić, gdy podejrzewamy, że ktoś pada ofiarą cyberprzemocy Mając sygnały w takich sprawach, podejmiemy czynności pozwalające na zlikwidowanie zagrożenia. Na telefony czekamy pod numerem 17 858 21 71, w godzinach od 8 do 16, od poniedziałku do piątku.

Rozmawiała Ewa Kurzyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.