Renata Hryniewicz

Cybinka. W sprawie hakera działa już resort Macierewicza

Mariusz Kapała Daniel Marchewka, burmistrz Żagania, wita żołnierzy USA.
Renata Hryniewicz

MON zajął się sprawą hakera, który na stronie www.cybinka.pl w imieniu burmistrza Żagania zapraszał na marsz przeciwko wojskom USA w Polsce.

12 stycznia późnym wieczorem przez niespełna godzinę na stronie internetowej gminy Cybinka widniał tekst nawołujący do protestu przeciwko wojskom amerykańskim w naszym kraju. „Urząd miasta i burmistrz Żagania Daniel Marchewka zapraszają wszystkich Mieszkańców polskich miast na marsz patriotów »NIE dla wojsk USA w Polsce!«, który odbędzie się w Żaganiu 14 stycznia” - tak zaczynał się artykuł. Jak się okazało, burmistrz Marchewka nie miał o tym zielonego pojęcia. Prowokacyjny tekst umieścił haker, który włamał się na serwer www.cybinka.pl. Część naszych Czytelników znalazła tę informacje w sobotnim Magazynie „Gazety Lubuskiej”.

- Posiadamy mobilną aplikację, która powiadamia nas o nowych wydarzeniach zamieszczonych na stronie. Kiedy zobaczyłem informację, natychmiast zablokowałem stronę, zmieniłem hasła i poinformowałem firmę, która obsługuje nasze serwery - mówił nam wczoraj Dawid Wincek, informatyk z magistratu w Cybince. O godzinie 7 następnego dnia pracownicy gminy powiadomili o tym urzędników z Żagania i zgłosili sprawę policji.

- To był bardzo gorący okres, byliśmy w trakcie przygotowań do oficjalnego przyjęcia wojsk amerykańskich oraz wizyty premier Beaty Szydło i ministra Antoniego Macierewicza. Informacja o poście poszła w Polskę i wywołała lawinę telefonów od dziennikarzy z całego kraju, co w ferworze tych przygotowań kompletnie zreorganizowało naszą pracę. Zdementowanie elektronicznej informacji nie jest łatwe - przyznaje burmistrz Marchewka.

Uważa, że tekst nie był skierowany przeciwko niemu i ma szersze tło, jest antyrządowy, na co wskazują słowa zawarte w jego drugiej części: „Wojska amerykańskie podbiły Rzeczpospolitą bez wystrzału, wystarczyła zdrada elit. Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, a przede wszystkim Jarosław Kaczyński - to oni ściągnęli tu nowych Krzyżaków!”.

Sprawą zajęło się Ministerstwo Obrony Narodowej. - Zostały zawiadomione odpowiednie służby, które zajmują się ustaleniem, kto stoi za zamieszczeniem postu - usłyszeliśmy wczoraj w biurze prasowym resortu.

Wiemy, że sprawę bada też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jej przedstawiciel nie udzielił nam wczoraj informacji przez telefon. Poprosił o przesłanie pytań mejlem. Odpowiedzi jeszcze nie dostaliśmy.

Wiemy także, że haker umieścił prowokacyjny tekst na stronach internetowych kilkudziesięciu innych gmin w całym kraju. A ilustracją było zdjęcie Daniela Marchewki ze swastyką w prawym górnym rogu. Burmistrz zapowiada, że sprawę użycia wizerunku skieruje do odpowiednich organów.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.