Częstochowa: Hamak miejski czy palmiarnia? 800 pomysłów na budżet obywatelski

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Hamak miejski czy palmiarnia? 800 pomysłów na budżet obywatelski

Janusz Strzelczyk

Blisko 800 wniosków wpłynęło w tym roku do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. To najwięcej z dotychczasowych czterech edycji budżetu partycypacyjnego w Częstochowie.

Na co przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego w Częstochowie?

Pomysłów jest wiele. Kiedy niedawno na placu Biegańskiego zorganizowano happening zachęcający do aktywnego wzięcia udziału w kształtowaniu budżetu obywatelskiego nie ograniczano się do chodników, placów zabaw. Ostatecznie zgłoszono m.in. Dinopark i Wodny Plac Zabawna Promenadzie, nocne przejazdy rolkarzy ulicami miasta, hamak miejski w parku podjasnogórskim im. Stanisława Staszica, Tężnię Solankową – Częstochowskie Mini Uzdrowisko, domki dla wolno żyjących kotów, multimedialną kolorową fontannę w parku im. Stanisława Staszica, szlak częstochowskich murali, Palmiarnię, ogród botaniczny, iluzje na chodniku.

– Cieszę się, że częstochowianki i częstochowianie wykazali się inicjatywą i dużą pomysłowością – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – To pokazuje, że chcą oni aktywnie uczestniczyć w życiu samorządu.

596 zgłoszonych projektów to zadania dzielnicowe. Dzięki ponownej współpracy z Polskim Instytutem Mediacji i Integracji Społecznej w ramach projektu „Jasne, że razem II”, informacja o założeniach budżetu obywatelskiego oraz zasadach składania wniosków dotarła do jeszcze szerszego grona mieszkańców naszego miasta.

– Dziękuję za zaangażowanie liderom dzielnicowym. Poprzez zachęcanie mieszkańców do podzielenia się swoimi pomysłami oraz składania wniosków, w dużym stopniu przyczynili się oni do osiągnięcia tak dużej ilości złożonych propozycji zadań – mówi Agata Wierny, kierownik Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych.

Trwa weryfikacja propozycji zadań pod kątem poprawności i kompletności wypełnienia formularzy zgłoszeniowych, właściwe merytorycznie jednostki organizacyjne urzędu miasta dokonują analizy możliwości realizacji proponowanych zadań w ramach budżetu obywatelskiego pod względem formalnoprawnym i przygotowują preliminarze kosztów realizacji zadań.

Zestawienie wszystkich formularzy propozycji zadań, które będą poddane pod głosowanie, zostanie opublikowane 21 września 2017 r. W tegorocznej edycji pieniędzy jest więcej niż w poprzedniej. Jest to aż 8 mln 735 tys. 830 zł. O 2,2 mln zł więcej. Nic się nie zmieniło w kwestii głosowania.

W dalszym ciągu mamy do rozdysponowania po 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. Możemy przyznać 1 punkt na 10 zadań dzielnicowych bądź 10 punktów na 1 zadanie. Do budżetu obywatelskiego na 2017 rok z 374 propozycji do realizacji zakwalifikowano 114, z tego 5 o charakterze ogólnomiejskim i 109 dzielnicowych. W 2017 roku do wydania jest 6,6 mln zł. Spośród propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył projekt budynku wielofunkcyjnego na stadionie Rakowa wart 800 tys. zł, na drugim miejscu był wniosek sześciu dzielnic budowy sześciu placów zabaw za 700 tys. zł, na trzecim pomoc dla remontu schroniska dla bezdomnych zwierząt za 230 tys. zł.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.