Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości należycie dba o Podkarpacie?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Froń

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości należycie dba o Podkarpacie?

Małgorzata Froń

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości należycie dba o Podkarpacie? Czy wystarczająco inwestuje w nasz region? Zapytaliśmy o to Marka Rząsę, posła Platformy Obywatelskiej i Bogdan Rzońcę, posła Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa S19 na Podkarpaciu.
Piotr Smoliński/Polska Press Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej

Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej: NIE

W teorii, biorąc pod uwagę liczbę przyjazdów ważnych osób w PiS na Podkarpacie i mnogość składanych obietnic, to tak. W praktyce nie dbało, nie dba i dbać nie będzie.

Większość inwestycji drogowo-kolejowo-lotniczych powstała za rządów koalicji PO-PSL. To samo tyczy stref ekonomicznych, których rozkwit przypada na ostatnie lata. Największe w kraju nakłady na ochronę zabytków oraz zmiana algorytmu zwiększająca środki NFZ to zasługa PO.

Region nie tylko wypiękniał, ale wykonał niespotykany skok infrastrukturalny i cywilizacyjny. A w narracji PiS jawi się jako skansen zacofania i nędzy. Mówiąc tak, PiS pluje w twarz podkarpackim samorządowcom, drwi z przedsiębiorców, którzy właśnie tu zbudowali nie tylko polskie, ale i globalne marki swoich firm.

A teraz stadnie przyjeżdżają opowiadać dyrdymały. A to o S-19 (nie zaprojektowali ani metra, kontynuują co my zaczęliśmy), a to o przejściach granicznych (Malhowice - Niżankowice jest w trakcie budowy zainicjowanej przez PO), a to o zbiorniku wodnym Kąty - Myscowa. Nie obrażając niczyich uczuć religijnych sądzę, że zawierzenie Podkarpacia św. Andrzejowi Boboli to za mało, by wdrożyć i zrealizować obiecanki szumnie zwane Planem Odpowiedzialnego Rozwoju.

Budowa S19 na Podkarpaciu.
Krzysztof Kapica Bogdan Rzońca

Bogdan Rzońca, poseł Prawa i Sprawiedliwości: TAK

Oczywiście, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera i dba o Podkarpacie. A oto fakty.

Budujemy drogę ekspresową S-19. Od Lasów Janowskich przez Nisko do Sokołowa Małopolskiego za około 2 miliardy zł. Przygotowujemy inwestycję S-19 Babica - Barwinek za 9 miliardów zł. Budujemy obwodnice: Łańcuta - 92 mln zł, Sanoka - 140 mln zł, Stalowej Woli - 200 mln zł. Samorządy Podkarpacia na drogi dostaną w tym roku 50 mln zł. Będzie też budowana nowa droga Pilzno - Jasło.

Podkarpackie szpitale otrzymają 200 mln zł. Ogromne pieniądze przeznaczone są na rozbudowę magazynów gazu w Strachocinie, Husowie oraz Brzeźnicy. PiS uratował sanocki Autosan. Duże dofinansowanie, bo 200 mln zł, otrzymają podkarpackie uczelnie. PiS przywraca wykreśloną przez koalicję PO-PSL budowę zbiornika Kąty - Myscowa. Będzie w końcu realizowane przejście graniczne Malhowice - Niżankowice. Są pieniądze na komendy policji w Lesku i w Jaśle (50 mln zł). Ogromne pieniądze trafiły na renowację podkarpackich zabytków. Budujemy stadiony i boiska piłkarskie - np. w Brzozowie, Dydni i Haczowie. Aż 218 Ludowych Zespołów Sportowych otrzymało dotację na swoją działalność.

Małgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.