Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości należycie dba o Podkarpacie?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Froń

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości należycie dba o Podkarpacie?

Małgorzata Froń

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości należycie dba o Podkarpacie? Czy wystarczająco inwestuje w nasz region? Zapytaliśmy o to Marka Rząsę, posła Platformy Obywatelskiej i Bogdan Rzońcę, posła Prawa i Sprawiedliwości.

Budowa S19 na Podkarpaciu.
Piotr Smoliński/Polska Press Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej

Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej: NIE

W teorii, biorąc pod uwagę liczbę przyjazdów ważnych osób w PiS na Podkarpacie i mnogość składanych obietnic, to tak. W praktyce nie dbało, nie dba i dbać nie będzie.

Większość inwestycji drogowo-kolejowo-lotniczych powstała za rządów koalicji PO-PSL. To samo tyczy stref ekonomicznych, których rozkwit przypada na ostatnie lata. Największe w kraju nakłady na ochronę zabytków oraz zmiana algorytmu zwiększająca środki NFZ to zasługa PO.

Region nie tylko wypiękniał, ale wykonał niespotykany skok infrastrukturalny i cywilizacyjny. A w narracji PiS jawi się jako skansen zacofania i nędzy. Mówiąc tak, PiS pluje w twarz podkarpackim samorządowcom, drwi z przedsiębiorców, którzy właśnie tu zbudowali nie tylko polskie, ale i globalne marki swoich firm.

A teraz stadnie przyjeżdżają opowiadać dyrdymały. A to o S-19 (nie zaprojektowali ani metra, kontynuują co my zaczęliśmy), a to o przejściach granicznych (Malhowice - Niżankowice jest w trakcie budowy zainicjowanej przez PO), a to o zbiorniku wodnym Kąty - Myscowa. Nie obrażając niczyich uczuć religijnych sądzę, że zawierzenie Podkarpacia św. Andrzejowi Boboli to za mało, by wdrożyć i zrealizować obiecanki szumnie zwane Planem Odpowiedzialnego Rozwoju.

Budowa S19 na Podkarpaciu.
Krzysztof Kapica Bogdan Rzońca

Bogdan Rzońca, poseł Prawa i Sprawiedliwości: TAK

Oczywiście, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera i dba o Podkarpacie. A oto fakty.

Budujemy drogę ekspresową S-19. Od Lasów Janowskich przez Nisko do Sokołowa Małopolskiego za około 2 miliardy zł. Przygotowujemy inwestycję S-19 Babica - Barwinek za 9 miliardów zł. Budujemy obwodnice: Łańcuta - 92 mln zł, Sanoka - 140 mln zł, Stalowej Woli - 200 mln zł. Samorządy Podkarpacia na drogi dostaną w tym roku 50 mln zł. Będzie też budowana nowa droga Pilzno - Jasło.

Podkarpackie szpitale otrzymają 200 mln zł. Ogromne pieniądze przeznaczone są na rozbudowę magazynów gazu w Strachocinie, Husowie oraz Brzeźnicy. PiS uratował sanocki Autosan. Duże dofinansowanie, bo 200 mln zł, otrzymają podkarpackie uczelnie. PiS przywraca wykreśloną przez koalicję PO-PSL budowę zbiornika Kąty - Myscowa. Będzie w końcu realizowane przejście graniczne Malhowice - Niżankowice. Są pieniądze na komendy policji w Lesku i w Jaśle (50 mln zł). Ogromne pieniądze trafiły na renowację podkarpackich zabytków. Budujemy stadiony i boiska piłkarskie - np. w Brzozowie, Dydni i Haczowie. Aż 218 Ludowych Zespołów Sportowych otrzymało dotację na swoją działalność.

Małgorzata Froń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.